PoradyLajfhakiTen trik sprawi, że nawet padnięte tulipany odżyją. Lepsze niż odżywka!

Ten trik sprawi, że nawet padnięte tulipany odżyją. Lepsze niż odżywka!

tulipany w wazonie opadają fot. getty images
tulipany w wazonie opadają fot. getty images
17.04.2023 20:56

Jeśli widzisz, że tulipany w wazonie opadają, nie musisz od razu spisywać ich na straty. Wystarczy zastosować prosty trik, żeby kwiaty odżyły i pozostały świeże jeszcze przez kilka dobrych dni.

Tulipany to jeden z symboli wiosny. W marcu i kwietniu wiele osób lubi wstawiać je do wazonów i cieszyć oczy ich pięknymi kolorami. Zdarza się jednak, że zaraz po zakupie rośliny doskonale prezentujące się na półce w kwiaciarni lub markecie, zaczynają opadać. Bywa, że dzieje się tak nawet w przypadku, gdy wstawimy je do wody od razu po powrocie do domu.

Dlaczego tulipany w wazonie opadają?

Przyczyny opadania tulipanów mogą być różne. Przede wszystkim nigdy nie mamy pewności, czy kwiaty są świeże. Kupując je w kwiaciarni, możemy o to zapytać sprzedawcę, ale nie mamy gwarancji, że odpowie zgodnie ze stanem faktycznym. Dokonując zakupu w markecie, tracimy nawet taką możliwość. Poza tym w sklepach do wody, w której stoją rośliny, dodawana jest specjalna odżywka. Niekiedy jest dołączana do bukietów, ale nie zawsze. Tymczasem wstawienie kwiatów, które stały w odżywce, do czystej wody może być dla nich szokiem, a w rezultacie doprowadzić do szybkiego opadania.

Co zrobić, kiedy tulipany w wazonie opadają? Fot. Getty Images
Co zrobić, kiedy tulipany w wazonie opadają? Fot. Getty Images

Co zrobić, kiedy tulipany w wazonie opadają?

Jeśli kwiaty wstawione do wazonu wyglądają dobrze i nie opadają, nie musisz nic robić. Czas na przycinanie łodyg przyjdzie dopiero wtedy, kiedy ich stan się pogorszy. Na opadające tulipany zastosuj prosty trik. Sprawi, że szybko odżyją i będą cieszyły nasze oczy jeszcze przez kilka dobrych dni.

  • Kiedy kwiaty zaczną opadać, natychmiast wymień wodę w wazonie na świeżą.
  • Podetnij łodygi pod skosem o 1,5 - 2 cm.
  • Dodaj do wody 1 łyżkę cukru i umieść kwiaty w wazonie. Przez noc powinny pobrać odżywkę i odzyskać piękny wygląd.
  • Po tym zabiegu codziennie wymieniaj wodę na świeżą.
Gdy tulipany w wazonie opadają, zastosuj ten trik. Fot. Getty Images
Gdy tulipany w wazonie opadają, zastosuj ten trik. Fot. Getty Images

Co zrobić, kiedy główki tulipanów opadają?

Zdarza się, że opadają nie całe kwiaty, a jedynie ich główki. W takim przypadku możesz zastosować inny, równie prosty zabieg. Wystarczy, że natniesz łodygi kwiatów tuż pod główkami. Uważaj, by nacięcie nie było zbyt duże. Powinno mieć maksymalnie 0,5 cm. Dzięki temu trikowi główki tulipanów będą przez cały czas uniesione. Będzie tak do czasu, aż kwiaty uschną.

Sekretny przepis na nawóz z musztardy

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także