PoradyTen trik sprawi, że z Twojego ciemnego, granitowego zlewozmywaka szybko znikną białe ślady

Ten trik sprawi, że z Twojego ciemnego, granitowego zlewozmywaka szybko znikną białe ślady

Jak wyczyścić czarny zlewozmywak? fot. genialne.pl
Jak wyczyścić czarny zlewozmywak? fot. genialne.pl

25.02.2023 12:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ciemne zlewozmywaki prezentują się niezwykle elegancko. Jednak można mieć problem z utrzymaniem ich w należytej czystości. Dowiedz się, jak wyczyścić czarny zlewozmywak.

Granitowe zlewozmywaki w ciemnych kolorach są ciekawym dodatkiem do kuchni. Rzucają się w oczy i wyglądają o wiele bardziej elegancko niż ich chromowane odpowiedniki. Doskonale komponują się z drewnianymi blatami, a także złotą armaturą i innymi elementami dekoracyjnymi w kuchni. Jednak mają one również swoje minusy. Na ich ciemnych powierzchniach widać każde zabrudzenie i niestety stosunkowo łatwo je zarysować.

Obraz

Czego używać do czyszczenia ciemnego zlewozmywaka?

Jako narzędzie wybierz gąbką bądź miękką ściereczkę. Nie stosuj drucianych szczotek czy ostrych myjek. W sklepie możesz kupić specjalną pastę do czyszczenia granitu (unikaj proszków z drobinkami ściernymi oraz silnych detergentów). Nakłada się ją okrężnymi ruchami i zmywa po 20 minutach.

Dobrym patentem jest też sporządzenie roztworu octu z wodą (proporcja 1:1). Spryskaj nim zlew, odczekaj 10 minut i wówczas wyczyść granit szmatką. Natomiast do usunięcia osadów dobrze sprawdzi się pasta z sody oczyszczonej oraz wody. Nakładaj ją na ściereczkę i przecieraj zlewozmywak. Na koniec przepłucz go wodą.

Jak pozbyć się białych śladów ze zlewozmywaka?

Na ciemnej powierzchni granitu często pojawiają się białe ślady. Patentem na nie jest olejowanie. Ta metoda konserwacji, wyrówna koloryt granitu, doda mu blasku, a także sprawi, że drobne zarysowania nie będą widoczne. Jak przeprowadzić olejowanie?

Najpierw odtłuść zlew (za pomocą płynu do mycia naczyń) i oczywiście usuń z niego wszystkie resztki jedzenia. Następnie wytrzyj go do sucha. Wtedy weź dowolny olej jadalny (dobrym wyborem jest olej lniany, bo ma neutralny zapach) i wcieraj go w granit (użyj ręczników papierowych lub silikonowego pędzelka). Teraz zostaw zlew z olejem na całą noc (minimum to godzina). Rano usuń nadmiar oleju i ciesz się zupełnie nowym obliczem granitu. Olejowanie warto powtarzać co 2-4 tygodnie.

Obraz

Czego nie lubią granitowe zlewozmywaki?

  • Długiego zalegania na ich powierzchni kwaśnych produktów (w tym plasterków cytryny).
  • Wrzucania z dużej wysokości sztućców.
  • Zostawiana na dnie rozlanego alkoholu i substancji barwiących (kawa, kurkuma, buraki).
  • Szorowania po powierzchni ciężkimi garnkami oraz patelniami.

Wcisnęłam słomkę w odpływ. Rozwiązałam w ten sposób irytujący problem

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także