PoradyLajfhakiTen zapach odstraszy rybiki raz na zawsze, a łazienka będzie przyjemnie pachnieć

Ten zapach odstraszy rybiki raz na zawsze, a łazienka będzie przyjemnie pachnieć

Jak pozbyć się rybików z łazienki Fot. Genialne.pl / freepik
Jak pozbyć się rybików z łazienki Fot. Genialne.pl / freepik

20.01.2023 15:03, aktual.: 20.01.2023 15:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Rybiki pojawiają się w wilgotnych miejscach, głównie w łazienkach. Mimo tego, że są niegroźne, to ich widok nikogo nie cieszy. Szukasz sprawdzonego sposobu, jak pozbyć się rybików z łazienki? Oto kilka trików, które warto znać, jeśli masz rybiki w domu i chcesz się ich pozbyć! A na końcu artykułu znajdziesz nasz filmik na ten temat.

Jak wyglądają rybiki?

Rybik należy do sześciogonków, ma srebrzysty, bezskrzydłowy pancerz mierzący około 7 - 10 mm. Posiada długie, nitkowate czułki oraz trzy szczecinki na końcu odwłoka. Na szczęście nie przenoszą chorób, ani nie gryzą, więc nie są niebezpieczne.

Skąd się biorą rybiki w domu?

Rybiki pojawiają się niemal na każdej szerokości geograficznej na Ziemi (wyjątkiem jest Arktyka i Antarktyda). Według naukowców, pierwotnym domem wilgotniaków były tropiki, z kolei do Europy trafiły wraz z transportem ziarna.

W domach przyciągane są przez resztki jedzenia, które znajdują się w zakamarkach posadzek lub we wnękach. Zjadają też złuszczony naskórek, papier, materiały z lnu, bawełny czy jedwabiu. Dlatego dywaniki czy ręczniki łazienkowe są ich pokarmem ,Ponieważ rybiki lubią ciepłe i wilgotne miejsce, najczęściej możesz je znaleźć w łazience.

claudiodiv/freepik
claudiodiv/freepik

Jak pozbyć się rybików z łazienki?

Rybiki są bardzo wytrzymałe i bez jedzenia potrafią przetrwać nawet rok! To oznacza, że nawet jeśli dokładnie wyczyścisz dom i wywietrzysz pomieszczenie, te małe cwaniaki wciąż mogą chować się w różnych zakamarkach łazienki.

Przede wszystkim uszczelnij wszelkie szczeliny i pęknięcia - możesz do tego użyć gipsu lub silikonu. Sprawdź też ile kosmetyków masz w łazience. Dobrze jest ograniczyć ilość produktów kosmetycznych, regularnie robić pranie (magazynowanie brudnych rzeczy przyciąga rybiki) oraz czyścić płytki octem lub środkiem dezynfekującym.

Jak pozbyć się rybików z łazienki - domowe sposoby

Postaw na zapachy, których rybiki nie lubią. Wybierz lawendę, szałwię, cynamon, goździki, rozmaryn, sok z cytryny lub ostre przyprawy.

Lawendę umieść w woreczkach i schowaj do szafek, sok z cytryny przyda się do wycierania płytek łazienkowych, a przyprawy tj. cynamon czy rozmaryn warto trzymać w szafkach, czy rozsypać w szczeliny.

panto.unno/freepik
panto.unno/freepik

Lawendowy spray na rybiki

Jeśli Twoją łazienkę nawiedziła cała rzesza rybików, nie ma co załamywać rąk. Istnieje skuteczny sposób, który pozwoli Ci wygrać batalię z tymi insektami.

Przygotuj cytrynę, wodę oraz olejek lawendowy. Do  ok. 200 ml wody wciśnij trochę soku z cytryny oraz wlej ok. 10 kropli olejku. Miksturę przelej do butelki z atomizerem i spryskaj nią wszystkie kąty, gdzie pojawiły się rybiki. Ten specyfik nie zabije owadów, ale je skutecznie odstraszy (swoim zapachem).

pedrolunaguillen/freepik
pedrolunaguillen/freepik

Ta metoda jest skuteczna ze względu na drażniący zapach cytrusów oraz olejku lawendowego, za którym rybiki nie przepadają. Ten sposób jest całkowicie bezpieczny i naturalny dlatego nie musisz obawiać się jeśli w Twoim domu są małe dzieci lub zwierzęta.

Zobacz nasz filmik:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także