PoradyLajfhakiTeraz jest najlepszy czas. Najważniejsza rzecz przed okresem grzewczym

Teraz jest najlepszy czas. Najważniejsza rzecz przed okresem grzewczym

jak przygotować grzejniki na zimę fot. freepik
jak przygotować grzejniki na zimę fot. freepik

23.09.2023 08:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Grzejniki na zimę trzeba przygotować już teraz, by nagły spadek temperatury nie pozbawił cię dostaw ciepła przez długi czas, nim przyjdzie specjalista. Sprawdź jak to zrobić, by mieć spokój przez następne parę miesięcy.

Czy zdajesz sobie sprawę, że dom trzeba w pewien sposób przygotować na zimę, a jednym z podstawowych elementów do sprawdzenia są grzejniki? Poniżej tłumaczymy, jak się za to zabrać w profesjonalny sposób, by znaleźć nawet najmniejsze usterki.

Jak przygotować grzejniki na zimę, by nie zaskoczyła nas awaria?

Zanim zajmiesz się grzejnikami, zadbaj o ich otoczenie. Po pierwsze muszą być one dobrze odsłonięte, by nic nie blokowało przepływu ciepła. Wszelkie kwiaty, biurka czy szafki powinny zniknąć z ich pobliża, by urządzenie mogło oddawać całe ciepło, jakie wyprodukuje. Warto również zrobić generalne czyszczenie z kurzu i brudu. Kiedy zacznie się sezon grzewczy, cały kurz uniesie się wraz z parującym ciepłem. Nie będzie to miłe doświadczenie, ponadto może wywołać sporo reakcji alergicznych u wrażliwych osób. Poza aspektami zewnętrznymi trzeba zadbać o to, by grzejniki były sprawne "od środka". Poniżej tłumaczymy jak o nie zadbać.

Obraz

Czy moje grzejniki są szczelne?

Oczyszczony grzejnik sprawdzamy pod kątem uszkodzeń: czy nie ma nowych zarysowań, czy odpryśniętego lakieru. Uszkodzone powierzchnie są bardziej podatne na korodowanie. Kolejna sprawa to sprawdzenie, czy z urządzenia nie wycieka woda. Warto również profilaktycznie odpowietrzyć grzejnik. Jak to zrobić? W nowszych budynkach można spotkać sprzęty, które robią to automatycznie, lecz większość z nas posiada starsze modele, które takowej funkcji nie posiadają. Wystarczy poluźnić zawór i podstawić wiaderko. Kiedy zacznie cieknąć woda, to znak, że cały gaz uleciał. Niektóre instalacje będą musiały być uzupełnione o wodę przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Jeśli zrealizujesz krok po kroku wszystkie te czynności, możesz być pewien, że twoje grzejniki są przygotowane na zimę. Nie ma nic gorszego, niż niesprawne grzejniki, gdy na zewnątrz panuje mróz. Profilaktyka to klucz do zachowania dobrego stanu urządzeń.

Jak przygotować grzejniki na zimę by był sprawny? fot. Freepik
Jak przygotować grzejniki na zimę by był sprawny? fot. Freepik