PoradyLajfhakiTeraz kwitnie! Przynieś ze spaceru i włóż do szafki, a mole się nie pojawią

Teraz kwitnie! Przynieś ze spaceru i włóż do szafki, a mole się nie pojawią

sposób na mole spożywcze fot. genialne.pl
sposób na mole spożywcze fot. genialne.pl
09.08.2023 09:43

Zadomawiają się w kuchennych szafkach nie wiadomo kiedy, przez co psują produkty i porządek. Zazwyczaj można je spotkać w makaronach, herbacie, cukrze, a nawet słodyczach. Podpowiadamy skuteczny sposób na mole spożywcze.

Dla osób lubiących porządek obecność moli przyprawia o ciarki. Nic w tym dziwnego, ponieważ roznoszą one liczne bakterie, które mogą negatywnie odbijać się na naszym zdrowiu. Dlatego warto pozbyć się ich szybko, bez użycia sklepowej chemii. Podpowiadamy ekologiczny i naturalny sposób na mole.

Czym są mole spożywcze?

Nazywane są także motylami nocnymi i żerują na produktach sypkich znajdujących się w kuchni. Zazwyczaj przynosimy je nieświadomi ze sklepu na opakowaniach produktów. W efekcie rozmnażają się one bardzo szybko, ponieważ potrafią złożyć nawet 400 jaj. Młode moli spożywczych wykluwają się po około 8 dniach, a dopiero po niecałych 300 zamieniają się w motyle. Dlatego w bardzo krótkim czasie mogą zająć większość szafek kuchennych. W pierwszej kolejności należy usunąć wszystkie produkty, na których znajdują się jaja i larwy. Następnie należy przemyć szafki wybranym detergentem, a dopiero potem dokładnie przetrzeć. W tym czasie warto także przesypać nowe np. makarony do plastikowych pojemników, które zmniejszają ryzyko pojawienia się moli spożywczych.

Different types of pasta on a gray background. High quality photo
Different types of pasta on a gray background. High quality photo

Wrotycz to skuteczny sposób na mole

Roślina ta jest często błędnie uznawana za chwast. Mimo to wiele osób nie zdaje sobie sprawy z jej wielu właściwości. Jak się okazuje, znakomicie odstrasza owady oraz pajęczaki, jak również komary. Charakteryzuje się żółtymi kwiatami i koszyczkowatym kształtem, a może urosnąć nawet do 1,6 m. Można ją sadzić w przydomowych ogródkach, ale jest łatwo dostępna na łąkach, polach oraz bocznych drogach. Zaleca się, aby zrywać wrotycz w lipcu lub w sierpniu, kiedy ma najbardziej rozwinięte kwiatostany. Warto dodać, że roślina ta ma bardzo charakterystyczny zapach, który łudząco przypomina kamforę. Dlatego owady tak bardzo nie znoszą tej rośliny. Jeśli zależy nam na pozbyciu się moli, to należy udać się na spacer po kilka gałązek wrotyczu. Po powrocie do domu wystarczy go położyć tam, gdzie są zazwyczaj mole, a uciekną same. Wraz z upływem czasu roślina się zasuszy, ale nadal zachowa swoje właściwości. Wrotycz odstrasza też mole ubraniowe oraz kleszcze.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także