Test na prawdziwe złoto. Wystarczy jeden z dwóch domowych sposobów
Nikt nie lubi być nabijany w butelkę i płacić kroci za coś, co jest nic niewarte. A tak niestety bywa w przypadku biżuterii, która imituje złoto. Podpowiadamy, jak rozpoznać złotą biżuterię i odróżnić ją od tombaku. Jest kilka prostych sposobów, by nie paść ofiarą oszusta.
Niektórzy świadomie kupują biżuterię z imitacji złota, ponieważ jest tańsza. Nie brakuje jednak sytuacji, gdy chcąc kupić prawdziwe złoto, ludzie padają ofiarami oszustów wciskających im podróbki. Na takiej transakcji można sporo stracić, dlatego lepiej wiedzieć, jak rozpoznać biżuterię ze złota.
Jak podrabia się złot biżuterię?
Najczęściej oszuści wykonują imitacje złota z tombaku. To stop miedzi i cynku. Duża zawartość tej pierwsze (ok. 80%) sprawia, że podróbki mają barwę do złudzenia przypominającą najcenniejszy z kruszców, a do tego pięknie błyszczą. Tombak jest jednak niemal bezwartościowy. Wprawne oko jubilera rozpozna go bez trudu, ale większość z nas może mieć z tym problem. Właśnie dlatego warto wiedzieć, jak rozpoznać złotą biżuterię. Jest kilka patentów, które możesz wykorzystać, by sprawdzić, czy nie zostałeś oszukany i nie masz w domu podrabianej biżuterii.
Jak rozpoznać złotą biżuterię?
Najprostszym sposobem na rozpoznanie prawdziwego złota jest odczytanie jego próby. Odpowiednie oznaczenie jest grawerowane na złotych pierścionkach, kolczykach czy naszyjnikach w mało widocznych miejscach. Wskazuje ono, ile czystego złota znajduje się w danym wyrobie (domieszkę stanowią materiały nadające biżuterii twardość). Najbardziej wartościowe, 24-karatowe złoto próby 0 jest oznaczane liczbą 999 (od 99,9% zawartości złota). Najpopularniejsza w Polsce próba 3 (58,5% złota) nosi symbol 585, a najsłabsza próba 6 (33,3% złota) - 333. Inne symbole to odpowiedniki pozostałych prób. Aby odczytać próbę z biżuterii, możesz jednak potrzebować lupy, ponieważ grawer jest zwykle bardzo mały.
Jak inaczej rozpoznać złotą biżuterię?
Jeśli nie możesz znaleźć oznaczenia próby złota, z dużym prawdopodobieństwem masz do czynienia z falsyfikatem. Warto jednak zyskać całkowitą pewność i wykonać domowy test, który bez cienia wątpliwości odpowie na pytanie, czy twoja biżuteria jest naprawdę złota. Możesz sprawdzić pierścionki, kolczyki, naszyjniki i bransolety na 2 sposoby.
- Użyj silnego magnesu. Złoto (a także srebro) nie mają właściwości magnetycznych. W związku z tym po przystawieniu do nich magnesu nie stanie się zupełnie nic. Jeśli twoja biżuteria zacznie się poruszać, to znak, że masz do czynienia z podróbką.
- Zastosuj biały ocet. Wystarczy użyć kilku kropli, by zweryfikować prawdziwość biżuterii. Jeśli pod wpływem cieczy zmieni ona kolor, to znak, że jest podrabiana. Prawdziwe złoto nie wejdzie w reakcję z octem i nie zmieni barwy.