Też tak zrobiłeś? Teraz będziesz musiał poczekać na pierwszy kwiat magnolii aż 10 lat!

Dlaczego magnolie nie kwitną? Fot. Youtube/GardeningAustralia
Dlaczego magnolie nie kwitną? Fot. Youtube/GardeningAustralia

25.04.2023 09:48

Czy wiesz, dlaczego magnolia nie kwitnie? Okazuje się, że są bardzo różne przyczyny tego zjawiska. Jeśli je poznasz, to łatwo możesz sprawić, aby twoje rośliny wreszcie wypuściły kwiaty.

Magnolie to zjawiskowo wyglądające krzewy bądź drzewa. Ich cały urok polega na tym, że najpierw wypuszczają kwiaty, a dopiero później liście. Dzięki temu ożywiają każdy ogród bądź park i zwracają uwagę swoimi różowymi, białymi, a nawet żółtymi kwiatami. Co ciekawe, w naturze występują w Ameryce Południowej i Północnej, a także Chinach, Japonii czy Korei. I co bardzo istotne, magnolie wyjątkowo pięknie pachną.

Kiedy zakwitają magnolie?

Gatunków magnolii jest bardzo dużo. Różnią się one ubarwieniem kwiatów, terminem kwitnięcia, a także wzrostem. Do swoich ogródków wybieramy raczej odmiany karłowate. Jednak niektóre magnolie mogą osiągać nawet 15 metrów wysokości, a to już bardzo okazała roślina. W Polsce jako pierwsze wypuszczają swoje kwiaty magnolie gwiaździste. Dzieje się to już na przełomie marca i kwietnia. Inne odmiany rozwijają kwiaty regularnie przez całą wiosnę. Co ciekawe, są też takie gatunki, które rozkwitają dopiero w czerwcu i lipcu (np. magnolie Siebolda).

dlaczego magnolia nie kwitnie, fot. gettyimages
dlaczego magnolia nie kwitnie, fot. gettyimages

Dlaczego magnolia nie kwitnie?

Przyczyn tego stanu rzeczy może być kilka. Jednym z nich jest przemarznięcie. Musisz wiedzieć, że magnolie swoje pąki zawiązują już jesienią. Jeżeli zima jest mroźna, to może być im po prostu zbyt zimno. Dotyczy to zwłaszcza młodych roślin, gdyż starsze okazy wykazują większą odporność na mróz. W związku z tym sadź te krzewy w zacisznym miejscu, które jest osłonięte od wiatru. Dodatkowo koronę możesz okryć agrowłókniną. Innym powodem braku kwiatów jest nadmierne przycinanie. Magnolii nie należy przycinać w ogóle. Wypuszcza kwiaty na pędach wieloletnich, więc jeżeli je obetniesz, to na pierwsze kwiaty będziesz musiał poczekać kilka lat. Musisz też zwrócić uwagę na to, jak została pozyskana sadzonka, która ostatecznie znalazła się w twoim ogrodzie. Jeżeli posiadasz magnolie, które były rozmnażane z nasion, to pierwsze kwiaty pojawią się dopiero po upływie około 10 lat.

dlaczego magnolia nie kwitnie, fot. gettyimages
dlaczego magnolia nie kwitnie, fot. gettyimages

Proste triki, które ułatwią Ci uprawę roślin doniczkowych

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także