PoradyMniszek lekarski i mlecz to nie jest ta sama roślina! Jedna leczy, a druga jest uważana za trującą

Mniszek lekarski i mlecz to nie jest ta sama roślina! Jedna leczy, a druga jest uważana za trującą

Obydwa są potocznie nazywane mleczem i wyglądają bardzo podobnie. Jest jednak duża różnica między mniszkiem lekarskim  a mleczem polnym. Tylko jedna z tych roślin ma właściwości lecznicze. Druga przez wiele lat była uważana za trującą. Warto wiedzieć, jak je odróżnić.

mMniszek lekarski (z lewej) a mlecz (z prawej). Jak odróżnić? Fot. Getty Images
mMniszek lekarski (z lewej) a mlecz (z prawej). Jak odróżnić? Fot. Getty Images

Mniszek lekarski i mlecz polny należą do rodziny astrowatych. Obydwa mają charakterystyczne, postrzępione liście oraz żółte kwiaty. Na tym ich podobieństwa się kończą. Zaczyna się długa lista różnic - zarówno tych dotyczących wyglądu, jak i właściwości. Cennym źródłem witamin i substancji prozdrowotnych jest bowiem tylko mniszek lekarski, a mlecz polny to zwykły chwast. Jak odróżnić te rośliny?

Mniszek lekarki a mlecz. Jak odróżnić?

Choć mniszek lekarski i mlecz wyglądają podobnie, nikt nie powinien mieć trudności z odróżnieniem tych dwóch roślin. Różnice są widoczne gołym okiem. Mniszek lekarski ma jedną lub kilka łodyg, które wyrastają z ziemi. To samo dotyczy liści, które tworzą wokół nich rozetę. Po przekwitnięciu żółty kwiat mniszka zmienia się w kulkę dmuchawca, dzięki czemu jego nasiona mogą być przenoszone na duże odległości. Mlecz polny to roślina, która ma jedną grubą łodygę. Właśnie z niej wyrastają kwiaty oraz liście. Te ostatnie są pokryte od spodu niewielkimi igiełkami (liście mniszka są gładkie). Po przekwitnięciu mlecz również zmienia się w puchatą kulkę, ale jest ona znacznie bardziej "zbita" i nie da się jej tak łatwo zdmuchnąć.

Mniszek lekarski (z lewej) a mlecz (z prawej). Jak odróżnić? Fot. Getty Images
Mniszek lekarski (z lewej) a mlecz (z prawej). Jak odróżnić? Fot. Getty Images

Mniszek lekarski leczy, a mlecz nie

Lecznicze właściwości ma mniszek lekarski (potwierdza to Światowa Organizacja Zdrowia). Można zrobić z niego m.in. bardzo zdrowy syrop, nalewkę czy sałatkę. Spożywanie kwiatów, łodyg oraz liści mniszka wpływa na wytwarzanie żółci przez wątrobę, przez co wspiera działanie trzustki oraz trawienie. Roślina ta ma właściwości moczopędne i oczyszczające, pomaga w regeneracji skóry, a nawet przyspiesza gojenie ran. Zażywanie produktów z mniszka lekarskiego nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Nie powinny jednak stosować ich osoby cierpiące na wrzody, nadkwasotę żołądka, choroby jelit oraz dróg żółciowych, kobiety w ciąży, matki karmiące oraz małe dzieci.

Mniszek lekarski (na zdjęciu) a mlecz. Jak odróżnić? Fot. Getty Images
Mniszek lekarski (na zdjęciu) a mlecz. Jak odróżnić? Fot. Getty Images

Mniszek lekarski jest zdrowy, a mlecz trujący?

Często powielana jest informacja, że mlecz polny to roślina trująca. Zdarza się jednak, że jest ona traktowana jako mit i obalana. Teoria o szkodliwości mleczu wynika najprawdopodobniej z tego, że roślina ta kumuluje azot, który w dużych dawkach mógł szkodzić zwierzętom. Obecnie wiele źródeł zaprzecza tym informacjom i podaje mlecz polny jako odpowiednie pożywienie dla zwierząt. Osoby zaprzeczające trującym właściwościom mleczy uważają, że również ludziom nie grozi zatrucie, jeśli przypadkiem zjedzą mlecz polny zamiast mniszka lekarskiego. Spożywanie tej rośliny nie ma jednak żadnego uzasadnienia, ponieważ, jak już wspomnieliśmy, prozdrowotne działanie ma tylko mniszek lekarski. Dobrze więc wiedzieć, jak odróżnić te dwie rośliny i zbierać tylko tę właściwą.

Mniszek lekarski a mlecz (na zdjęciu) jak odróżnić? Fot. Wikimedia Commons
Mniszek lekarski a mlecz (na zdjęciu) jak odróżnić? Fot. Wikimedia Commons

Proste triki, które ułatwią Ci uprawę roślin doniczkowych