To jawna oznaka, by nie nawozić trawnika. Jeśli ją spostrzeżesz, będzie miękki jak dywan
Zabiegi pielęgnacyjne trawnika to konieczność, aby był równy, zielony i przez cały sezon cieszył oczy. Podpowiadamy, kiedy jednak nie nawozić trawnika.
Każdy posiadacz trawnika pragnie, aby rósł on zdrowo oraz efektownie. Wysiewa dobrej jakości nasiona, a następnie o nie dba. Jednak od czasu do czasu należy wspomóc murawę i odpowiednio ją odżywić w substancje, które ją ubogacą. Jednak nie zawsze jest na to odpowiedni moment.
Dlaczego i kiedy nawozi się trawnik?
Ogrodnicy podkreślają, że to jeden z ważniejszych zabiegów, który jest konieczny dla prawidłowego wzrostu murawy. Zasiane nasiona trawy ukorzeniają się bardzo płytko, dlatego szybko pobierają potrzebne im substancje mineralne zawarte w glebie. Zazwyczaj odżywianie trawnika powinno odbywać się trzy razy do roku:
- pierwsze wczesną wiosną (czyli po pierwszym koszeniu oraz wertykulacji);
- drugie powinno mieć miejsce w pełnym sezonie,
- a ostanie do pierwszej połowy sierpnia.
Wykonując nawożenie, należy odpowiednio rozprowadzić preparat po powierzchni trawy. Warto zrobić to przy pomocy siewnika, który łatwo rozdzieli środek. Można też zrobić to ręcznie rozdzielając preparat na dwie porcje i rozsypując prostopadle do siebie.
Kiedy nie nawozić trawnika?
Często w okresie letnim zdarza się, że murawa jest sucha. Dzieje się tak podczas upalnej pogody i wtedy absolutnie nie wolno nawozić trawnika w formie sypkiej. Środek zacznie zalegać na jej powierzchni, przez co może ją wypalić. Nie warto odżywiać suchej trawy, ponieważ przyniesie to więcej szkody niż pożytku. Nawóz powinien być bardzo dobrze rozpuszczony, aby szybko wchłonął się w glebę. Mokra murawa też nie jest dobrym znakiem dla nawożenia, ponieważ środek oblepia źdźbła i nie wnika w głąb ziemi. Chcąc odżywić trawnik, najlepiej wybrać czas przed deszczem — tak, aby preparat zdążył wchłonąć w murawę, zanim zacznie padać. Natomiast jeśli na załamanie pogody się nie zapowiada, a trawnik wymaga nawożenia, to rozsyp na nim środek, a po chwili obficie polej go wodą.
Czy murawę można przenawozić?
Jak ze wszystkim, tak i z nawożeniem — należy zachować umiar. Powinno ono być przede wszystkim dostosowane do potrzeb trawnika. Obserwuj go, a dopiero potem podejmuj decyzję o odżywieniu. Przenawożona murawa ma niską odporność na różne choroby oraz szybko rośnie i należy kosić ją częściej niż zazwyczaj.