PoradyTo lepsze niż trawnik. Pięknie się zieleni i nie wymaga ani podlewania, ani koszenia!

To lepsze niż trawnik. Pięknie się zieleni i nie wymaga ani podlewania, ani koszenia!

Trawnik czy murawa — co lepiej sprawdzi się w ogrodzie? To pytanie warto zadać sobie przed rozpoczęciem prac przy aranżacji przestrzeni wokół domu. Większość osób zakładających ogród uważa, że trawnik to świetne wyjście, ponieważ ładnie wygląda i nie wymaga wiele pracy. To tylko w połowie prawda, ponieważ utrzymanie pięknej zielonej powierzchni jest bardzo czasochłonne. Zupełnie inaczej jest w przypadku murawy.

Trawnik czy murawa. Fot. Youtube/HowTowithDoc
Trawnik czy murawa. Fot. Youtube/HowTowithDoc

Większość z nas nie wyobraża sobie ogrodu bez pięknego, równo przystrzyżonego trawnika. Kiedy go zakładamy, sądzimy, że będzie tani i prosty w  pielęgnacji. Praktyka pokazuje jednak, że utrzymanie go w nienagannym stanie wymaga dużo czasu, pieniędzy oraz wysiłku. Alternatywą może być murawa, która jest w zasadzie samowystarczalna.

Trawnik czy murawa w ogrodzie? Czym się różnią?

Trawnik to system traw ozdobnych, który sadzimy w przydomowych ogródkach, parkach oraz na skwerach w celach ozdobnych. Zwykle jest krótko przycinany, co pozwala utrzymać jego piękny wygląd i zapobiec wytwarzaniu się kwiatostanów. Jest formą biologicznie jednorodną. Z kolei murawa to zbiorowisko niskich traw i roślin okrywowych, a więc forma zróżnicowana biologicznie. Charakteryzuje się tym, że nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych oraz regularnego koszenia. W przeciwieństwie do trawnika nie tworzy jednolitej połaci zieleni.

Trawnik czy murawa w ogrodzie? Fot. Getty Images
Trawnik czy murawa w ogrodzie? Fot. Getty Images

Trawnik czy murawa w ogrodzie?  To musisz wziąć pod uwagę

Decyzja o tym, co lepiej sprawdzi się w ogrodzie — trawnik czy murawa — powinna być dobrze przemyślana.

  • Jeśli chcesz mieć na podwórku idealny skrawek jednorodnej zieleni, trawnik to dobry wybór. Murawa nie da takiego efektu.
  • W przypadku zakładania i utrzymania trawnika musisz nastawić się na wiele pracy. Teren pod trawę trzeba wyrównać i odpowiednio przygotować, a później regularnie podlewać oraz kosić. Raz na jakiś czas potrzebne są również: aeracja, wertykulacja, piaskowanie, nawożenie, odchwaszczanie oraz dosiewanie w miejscach, gdzie trawnik jest zbyt rzadki. Zdarza się również, że trzeba walczyć z kretami oraz nornicami i usuwać ich kopce. Jesienią konieczne jest też grabienie liści. Podsumowując, utrzymanie idealnego trawnika to ciężka praca. Jeśli cokolwiek zaniedbasz, jego wygląd pozostawi wiele do życzenia.

A dlaczego murawa?

  • Zaletą murawy jest to, że jej utrzymanie nie wymaga zbyt wiele pracy. Po prostu wysiewasz niskie trawy i rośliny okrywowe (dobrze sprawdzą się np. koniczyna, stokrotki czy bluszczyk kurdybanek), a kiedy wyrosną, cieszysz się zielenią. Murawy nie trzeba nawozić ani podlewać. Nie wymaga również częstego koszenia, ponieważ rośnie bardzo wolno.
  • Jeśli chcesz utrzymać w ogrodzie bioróżnorodność, postaw na murawę. Dzięki temu przydomowa zieleń będzie służyła nie tylko ludziom, ale również owadom, które się w niej zadomowią. Jednorodny biologicznie trawnik raczej nie przyciągnie żadnych żyjątek i stanie się biologiczną pustynią.
  • Zarówno trawnik, jak i murawa pozwolą nam w pełni korzystać z uroków posiadania ogrodu. Są odporne na deptanie, więc możesz na nich spokojnie grillować, wypoczywać na kocu oraz bawić się z dziećmi czy zwierzętami domowymi.

12 fenomenalnych trików z roślinami, dzięki którym staniesz się zawodowym ogrodnikiem