To już ostatnia chwila na sianie pietruszki. Są warzywa, obok których nie wyrośnie dobrze
Chociaż wiele roślin sadzi i sieje się w marcu — masz jeszcze czas. Niektóre rośliny, takie jak pietruszka, można siać później. Jeśli planujesz założenie warzywnika i nie wiesz, kiedy siać pietruszkę — podpowiadamy. Posłuchaj naszych rad, a plony pozytywnie cię zaskoczą.
Wiele osób nie wyobraża sobie rosołu lub innych dań bez pietruszki. Nadaje ona potrawom nie tylko smaku, ale i koloru. Warto mieć ją w ogródku, aby zawsze móc sięgnąć po świeżą natkę. Oto nasze wskazówki, jak zasiać i pielęgnować ją prawidłowo. Będziesz dumny ze swojego warzywnika!
Jak siać pietruszkę?
Dobrym czasem na sianie pietruszki jest kwiecień. Wtedy można dokonać siewu od razu do gruntu. Niektóre jej odmiany można siać nawet w maju. To roślina, która nie potrzebuje wysokich temperatur, dlatego sieje się ją jako pierwszą w ogrodzie. Jednak zanim to zrobisz, przygotuj rabaty. Zrobisz to, spulchniając ziemię i zasilając ją kompostem. Wybierz stanowisko ciepłe i słoneczne. Gleba powinna mieć pH między 5,5-6,8. Sprawdzisz to, robiąc test gleby.
Sianie pietruszki — jakie sąsiedztwo jej służy?
Wiadomo, że nie każde rośliny dobrze na siebie działają. Dlatego warto znać zasady wysiewu roślin, aby nie popełnić błędu. Obok pietruszki dobrze jest posiać rzodkiewkę, która rozpulchni ziemię i stworzy dla niej dobre warunki do wzrostu. Roślina ta lubi też towarzystwo: cebuli, czosnku, pomidora, papryki, bakłażana, fasoli, grochu czy szparagów. W ich towarzystwie będzie bujnie rosnąć. Rośliny te działają na siebie wspierająco. Czego, jednak nie lubi pietruszka?
Towarzystwo dla pietruszki — czego unikać?
Musisz pamiętać, że jedne rośliny siebie tolerują, inne zaś nie. Jak to wygląda w przypadku pietruszki? Niestety, chociaż na talerzu czasem ze sobą współgrają — w ogrodzie niezbyt. Mowa tutaj o sałacie i ziemniakach. Ich towarzystwa zdecydowanie nie cierpi pietruszka. Takie połączenie będzie źle na siebie oddziaływać. Jeśli nie chcesz doprowadzić do zmarnowania upraw — nie siej ich razem. Pamiętaj też o regularnym nawożeniu i podlewaniu, jednak i w tym zachowaj umiar.