PoradyTo mój domowy sposób na czyszczenie i konserwację skórzanych mebli

To mój domowy sposób na czyszczenie i konserwację skórzanych mebli

Jak czyścić skórzane meble? Wiele osób nie wie jak to właściwie robić. A zdecydowanie warto posiąść taką umiejętność, aby nie zniszczyć sobie sofy czy foteli.

Jak czyścić skórzane meble fot. genialne.pl
Jak czyścić skórzane meble fot. genialne.pl

Regularne usuwanie kurzu

Przede wszystkim raz w tygodniu odkurzaj wszystkie skórzane obicia. Idealnie sprawdzi się do tego celu miotełka do kurza, która zatrzymuje wszelkie zanieczyszczenia i nie rozprzestrzenia ich po pomieszczeniu.

Domowe sposoby czyszczenia skórzanych obić

Uporczywe zabrudzenia wyczyścisz za pomocą wody z mydłem. W takiej mieszaninie zanurz ściereczkę, dobrze ją wyciśnij i przetrzyj całą tapicerkę. Pamiętaj, aby nie zostawiać na niej nadmiaru wody, gdyż ona szkodzi meblom. Aby doczyścić zakamarki użyj szczoteczki do mycia zębów. I co najważniejsze: nie trzyj mocno skóry, ponieważ może ona nie przetrwać takiego zabiegu.

Jak czyścić skórzane meble, fot. Unsplash
Jak czyścić skórzane meble, fot. Unsplash

Jak zrobić środek do pielęgnacji skórzanych mebli?

Na rynku jest sporo preparatów przeznaczonych do konserwacji i pielęgnacji skóry. Jednak taki środek możesz zrobić samodzielnie w domu. Połącz terpentynę, mleko chude oraz olej spożywczy w takich samych proporcjach. Do tej mieszanki dodaj ocet spirytusowy (wybierz ten dziesięcioprocentowy). Taki preparat wsmaruj w meble. Do tego celu idealnie nada się mały wałek do malowania. Zrobiony przez siebie detergent wlej do kuwety malarskiej i nabieraj go na wałek. Następnie wsmaruj w skórę. Takie sposób aplikacji jest zdecydowanie łatwiejszy niż używanie szmatek czy gąbek. I uchroni Cię przed pobrudzeniem rąk. Na koniec nanieś na skórę odrobinę wosku pszczelego i wypoleruj meble.

Jak czyścić skórzane meble, fot. Unsplash
Jak czyścić skórzane meble, fot. Unsplash

Jak czyścić meble ze skóry ekologicznej?

Oczywiście zanieczyszczenia z wypoczynku z ekoskóry usuniesz za pomocą odkurzacza (wybierz szczotkę z długim włosiem), miotełki do kurzu lub suchej ściereczki z mikrofibry. Natomiast do usuwania widocznych zabrudzeń wykorzystaj wodę zmieszaną z płynem do mycia naczyń bądź szarym mydłem. Pamiętaj, aby do czyszczenia nie stosować żadnych silnych środków. Nie sięgaj po alkohol, aceton, wybielacz czy odplamiacz.

6 genialnych trików, które ułatwiają pranie. Każdy powinien je znać