UrodaTo mydło jest czarne jak smoła i nie pachnie zachęcająco, ale ma zbawienną właściwość

To mydło jest czarne jak smoła i nie pachnie zachęcająco, ale ma zbawienną właściwość

Mydło smołowe z pewnością nie wygląda zachęcająco, ale twoja skóra będzie ci wdzięczna, jeśli go użyjesz. Wprowadź je do codziennej pielęgnacji.

mydło smołowe, fot. gettyimages
mydło smołowe, fot. gettyimages

17.05.2023 14:10

Mydło smołowe jest nazywane inaczej dziegciowym. Nie wygląda jak tradycyjne kosmetyki do pielęgnacji skóry. Jego kolor raczej nie zachęca do tego, aby to mydło na stałe zagościło w naszej łazience. Jednak w przypadku tego kosmetyku pozory bardzo mylą ;)

Czym jest mydło smołowe?

To całkowicie naturalny kosmetyk, który składa się z bazy mydlanej oraz smoły brzozowej. Ta smoła to właśnie dziegieć, czyli lepka, ciemna substancja otrzymywana z drzewa brzozowego, sosnowego lub dębowego. Była znana już od starożytności. Stosowano ją jako środek dezynfekcyjny, a także preparat odstraszający insekty. Mydło smołowe za sprawą dziegciu ma ciemny kolor oraz dość ciężki zapach, który dla wielu osób może być drażniący. Z tego względu niektórzy producenci wzbogacają swój kosmetyk o olejki eteryczne, które mają neutralizować tę specyficzną woń. Co więcej, to mydło wcale nie jest drogie — kostkę można kupić już za 5 złotych. Mydło smołowe jest bezpieczne oraz w pełni naturalne, jednak i ono może spowodować alergie oraz uczulenie wyjątkowo wrażliwej czy delikatnej skóry. Z jego stosowaniem powinny też uważać kobiety w ciąży. Wszystko dlatego, że w ciągu tych 9 miesięcy skóra robi się wrażliwsza.

mydło smołowe, fot. gettyimages
mydło smołowe, fot. gettyimages

Jakie właściwości ma mydło smołowe?

Ten specyfik ma mnóstwo dobroczynnych właściwości. Przede wszystkim doskonale oczyszcza skórę, zwęża pory i dobrze usuwa zanieczyszczenia oraz resztki makijażu. Mydło łagodzi objawy trądziku, egzemy, łuszczycy i łojotoku. Działa przeciwzapalnie oraz antybakteryjnie. Dzięki temu pomaga zwalczyć choroby skórne (także grzybicę), łagodzi wszelkie podrażnienia, zaczerwienienia czy stany zapalne i reguluje wydzielanie sebum. Jest idealne dla osób zmagających się z alergiami skórnymi. Jednak z rozwagą powinni go stosować wszyscy ci, którzy mają suchą skórę. Mydło smołowe może jeszcze pogłębić ten problem. Natomiast kosmetyk ten ma również pozytywny wpływ na włosy. Zmniejsza swędzenie skóry głowy, a także pomaga zwalczyć łupież. Dodatkowo wzmacnia kosmyki i sprawia, że nie są bardzo podatne na łamanie i inne uszkodzenia. Co więcej, ogranicza także ich przetłuszczanie się.

mydło smołowe, fot. gettyimages
mydło smołowe, fot. gettyimages