PoradyLajfhakiTo najdroższa krowa świata. Za 1 kg jej mięsa kupisz samochód

To najdroższa krowa świata. Za 1 kg jej mięsa kupisz samochód

najdroższa krowa świata, fot. Getty Images
najdroższa krowa świata, fot. Getty Images
05.10.2023 12:30, aktualizacja: 05.10.2023 15:01

Bardzo wielu z nas inwestuje w różne rzeczy, które zabezpieczają nasz kapitał. Zazwyczaj są to nieruchomości lub ziemia, które nie tracą na wartości. Jednak okazuje się, że w zwierzęta też warto inwestować. Sprawdź, ile kosztuje najdroższa krowa świata.

Do niecodziennego zakupu doszło w Brazylii, gdzie lokalna firma wykupiła 1/3 praw do krowy za 7 milionów reali. W przeliczeniu wynosi to około 6 milionów złotych. Okazuje się, że cena zwierzęcia wynosi aż 17 milionów zł, co wskazuje na to, że jest najdroższa na świecie.

Dlaczego krowa jest tak dużo warta?

Okazuje się, że nie jest to krowa, którą wszyscy znamy z polskich łąk. Tak naprawdę wartościowa bohaterka jest przedstawicielką rasy Nerole. Aukcja w miejscowości Arandu przyniosła ciekawe skutki, ponieważ  4-letnia krowa o imieniu Vianita-19 ważąca około 600 kg, osiągnęła wartość 6 mln zł. Na wykupienie części udziałów zdecydowało się lokalne przedsiębiorstwo HRO. Plany co do Vianity-19 są już jasne, ponieważ jej właściciele chcą ją rozmnożyć dla zachowania szlachetnej linii Nerole. Warto dodać, że za 1 kilogram masy ciała tej krowy trzeba zapłacić około 28 334 zł. Co w przeliczeniu pozwoliłoby na zakup dobrego samochodu z drugiej ręki. Rok temu część praw do Vanity-19 zostało sprzedanych za 3,3 mln zł.

white Nelore cattle in the pasture
white Nelore cattle in the pasture

Najdroższa krowa świata a rasa Nerole?

Jak się okazuje, cena na aukcji wcale nie jest przesadzona. Krowa pochodzi z najwytrzymalszej rasy, która swoją nazwę oraz pochodzenie wzięła od rejonu Nellore w stanie Andhra Pradesh na południowym wschodzie Indii. Przez długi czas zwierzęta hodowano do pracy pociągowej. Natomiast w Brazylii krowy tej rasy są niezwykle cenione za ogromną wytrzymałość oraz odporność na wysokie temperatury. Wynika to z faktu utrzymywania przez zwierzęta dobrego zdrowia przy niskiej jakościowo paszy. Krowy te charakteryzuje twarda skóra, która stanowi prawdziwą barierę dla owadów i pasożytów. Co ciekawe cielaki rasy Nerole mają bardzo wysoką przeżywalność (w przeciwieństwie do innych gatunków). Do cech krów należy garb i śnieżnobiała sierść, a w samej Brazylii hoduje się ich około 167 mln sztuk. Mięso z rasy Nerole to nie lada gratka dla koneserów, ze względu na charakterystyczne warstwy tłuszczu. Dlatego jest eksportowane do Ameryki Północnej, a szczególnie do Stanów Zjednoczonych, a także Kanady.

Cattle. Herd of Nelore cattle in the Northeast Region of Brazil. Livestock.
Cattle. Herd of Nelore cattle in the Northeast Region of Brazil. Livestock.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także