PoradyTo najgorsza woda do podlewania wrzosów. Używając jej, zmarnujesz krzewinki

To najgorsza woda do podlewania wrzosów. Używając jej, zmarnujesz krzewinki

Warto wiedzieć, czym podlewać wrzosy. Fot. Pixabay
Warto wiedzieć, czym podlewać wrzosy. Fot. Pixabay

08.09.2023 11:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Uprawa wrzosów, choć nie jest trudna, wymaga od nas trochę wysiłku. Krzewinki potrzebują odpowiednich warunków i odżywiania. Warto też wiedzieć, jak oraz czym podlewać wrzosy, by rosły zdrowe i piękne.

Wrzosy mogą być ozdobą ogrodu przez wiele sezonów. Warunek jest jeden: musisz o nie odpowiednio dbać. Podstawą jest wybranie dobrego stanowiska i zapewnienie optymalnych warunków. Później wystarczy już tylko wiedzieć, czym podlewać wrzosy, by cieszyć się ich pięknymi kwiatami przez kolejne lata.

Jakich warunków potrzebują wrzosy?

Wrzosy należy posadzić w słonecznym miejscu, najlepiej na delikatnym wzniesieniu. Jeśli umieścisz je w dołku, gdzie będzie spływać dużo wody, zaczną gnić im korzenie. Kluczowe znaczenie ma również podłoże. Ziemia pod uprawę wrzosów powinna mieć odczyn pH od 3,5 do 5, być przepuszczalna, sucha oraz piaszczysta. Aby krzewinki przezimowały, należy okryć je po pierwszych przymrozkach agrowłókniną. Wiosną konieczne jest natomiast przycinanie gałązek poniżej kwiatostanów. Poza tym trzeba wiedzieć jedynie, czym i jak podlewać wrzosy, by pięknie i bujnie rosły.

Czym podlewać wrzosy? Fot. Pixabay
Czym podlewać wrzosy? Fot. Pixabay

Jak podlewać wrzosy?

Właściwe podlewanie wrzosów ma ogromne znaczenie. Krzewinki są wrażliwe zarówno na przesuszenie, jak i na przelanie. Jeśli dostarczysz im za mało wody, ich kwiaty i gałązki zaczną usychać. Z kolei przelanie grozi zgniciem korzeni. W związku z tym rośliny powinieneś podlewać regularnie, ale niezbyt obficie tak, by ziemia była cały czas lekko wilgotna, ale nie zalewała korzeni. Uważaj też, by nie zalać gałązek. Jeśli będą miały kontakt z wodą, może dojść do rozwoju chorób grzybowych. Nie bez znaczenia jest również to, czego używasz do podlewania wrzosów.

Czym podlewać wrzosy? Fot. Pixabay
Czym podlewać wrzosy? Fot. Pixabay

Czym podlewać wrzosy?

Wrzosy nie lubią środowiska zasadowego, dlatego nie można podlewać ich wodą, która zawiera dużo wapnia. Szkodzi im również nadmiar chloru. W związku z tym nie należy podlewać ich zwykłą kranówką. Jeśli masz tylko kilka krzaczków, możesz podlewać je wodą z kranu, która wcześniej została przegotowana i wystudzona. Jeśli masz w ogrodzie sporych rozmiarów wrzosowisko, ta metoda nie będzie jednak najlepsza. W tym przypadku powinieneś wykorzystać do podlewania krzewinek deszczówkę lub wodę ze studni (o ile taką posiadasz). Aby przy okazji podlewania zakwasić nieco glebę, możesz dodać do wody trochę soku z cytryny.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także