PoradyTo najgorsze, co możesz zrobić z ręcznikami! Sporo ryzykujesz

To najgorsze, co możesz zrobić z ręcznikami! Sporo ryzykujesz

czy można przechowywać ręczniki w łazience fot freepik
czy można przechowywać ręczniki w łazience fot freepik
10.09.2023 19:54

Ułożone w zgrabne stosy lub zwinięte w efektowne rolki ładnie prezentują się na blacie obok umywalki czy na półkach. Ale czy rzeczywiście można przechowywać ręczniki w łazience? Okazuje się, że to wcale nie jest najlepszy pomysł i to z kilku powodów.

Wiele osób uważa, że skoro ręczników używamy przede wszystkim w łazience, jest ona idealnym miejscem do ich przechowywania. Niestety, nie do końca tak jest. Wyjaśniamy, czy można przechowywać ręczniki w łazience i jakie są alternatywne rozwiązania.

Czy można przechowywać ręczniki w łazience?

Przede wszystkim łazienka to stosunkowo niewielkie pomieszczenie, więc nie ma sensu go zagracać rzeczami, które nie muszą się tam znajdować. Na co dzień wraz z pozostałymi domownikami używacie zaledwie kilku ręczników. Pozostałe można spokojnie schować w innym miejscu. W zasadzie, jeśli wziąć pod uwagę higienę, wręcz powinieneś to zrobić.

Czy można przechowywać ręczniki w łazience? Fot. Freepik
Czy można przechowywać ręczniki w łazience? Fot. Freepik

Dlaczego lepiej nie trzymać ręczników w łazience?

W łazience panuje spora wilgoć, co tworzy idealne warunki do namnażania bakterii i rozwoju pleśni. Zarazki mogą dostać się na ręczniki np. podczas spuszczania wody toalecie z otwartą klapą czy wykonywania innych czynności. Pleśń sprawia natomiast, że materiał zaczyna pachnieć stęchlizną. Z tych samych powodów warto odpowiednio często wymieniać ręczniki na świeże.

Czy można przechowywać ręczniki w łazience? Fot. Freepik
Czy można przechowywać ręczniki w łazience? Fot. Freepik

Jak często zmieniać ręczniki?

Jak wspomnieliśmy, warunki panujące w łazience sprzyjają namnażaniu bakterii. Kiedy zostawiasz tam mokry ręcznik, drobnoustroje zyskują wręcz idealne środowisko do rozwoju. Właśnie dlatego regularna wymiana ręczników powinna wejść ci w nawyk.

  • Ręczniki kąpielowe należy zmieniać przynajmniej 2 razy w tygodniu (co 3-4 dni). Ważne jest jednak, by po każdym użyciu porządnie je suszyć.
  • Ręcznik, który zabierasz ze sobą do siłowni najlepiej jest wymieniać po każdym użyciu. Kiedy przewozisz go w torbie z przepoconymi rzeczami, przechodzi na niego mnóstwo zarazków.
  • Nieco rzadziej, co 7-10 dni, możesz wymieniać ręcznik do rąk.
Czy można przechowywać ręczniki w łazience? Fot. Freepik
Czy można przechowywać ręczniki w łazience? Fot. Freepik

Gdzie najlepiej przechowywać ręczniki?

Teraz nie masz już chyba wątpliwości, czy można przechowywać ręczniki w łazience. Ale skoro nie tam, to gdzie? Powinieneś poszukać chłodnego, suchego miejsca, takiego jak garderoba lub szafa, w której trzymasz bieliznę lub pościel. Jeśli nie masz tam wystarczająco dużo miejsca na ręczniki, możesz umieścić je w kartonie/koszu i schować w sypialni (np. pod łóżkiem) lub innym rzadko używanym pomieszczeniu. Możesz również wykorzystać meble ze skrytkami, np. ławki do przedpokoju. Nikt poza tobą nie będzie przecież wiedział, że trzymasz tam ręczniki! Jeśli wszystkie te opcje odpadają i łazienka jest naprawdę jedyną opcją, trzymaj ręczniki w szczelnie zamykanej szafce lub koszu, np. z bambusa, który jest odporny na pleśń.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także