PoradyLajfhakiUważaj na to, jak wieszasz ręczniki w łazience. Możesz nabawić się grzybicy

Uważaj na to, jak wieszasz ręczniki w łazience. Możesz nabawić się grzybicy

ręcznik w łazience, fot. Freepik
ręcznik w łazience, fot. Freepik
24.07.2023 13:51

Statystycznie najwięcej osób ręczniki trzyma w łazience. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ po kąpieli musimy się w coś wytrzeć. Podpowiadamy, dlaczego ręcznik w łazience może stać się siedliskiem bakterii.

Ze względu na zasady higieny, każdy używa ręczników (aby pozbyć się ze skóry nadmiaru wilgoci). W efekcie tego wymagają wymiany na nowe, średnio co 3 dni. Warto dodać, że łazienka jest miejscem mocno nawilgoconym, w którym bardzo szybko rozwijają się bakterie lub grzyby.

Jak przechowywać ręczniki w łazience?

Zazwyczaj są zawieszone na kaloryferze lub kabinie prysznicowej, aby schły szybciej. To dobre sposoby, ponieważ mokre ręczniki odwieszone na wieszak nie mają szansy prawidłowo wyschnąć. W efekcie bakterie mnożą się na nich jak grzyby po deszczu i mogą wywoływać choroby skórne. Najczęstszymi efektami nieprawidłowego przechowywania ręczników jest trądzik oraz grzybica. Jednak na tym nie kończą się konsekwencje niewłaściwego trzymania ręczników w łazience. Bardzo duża część osób w swoich łazienkach posiada ściany wyłożone płytami kartonowo-gipsowymi. Jeżeli wilgotne ręczniki przylegają do nich, to te ściany automatycznie zaczynają pleśnieć. Tylko suche ręczniki mogą mieć kontakt z płytą kartonowo-gipsową.

Clean towels on rack in bathroom
Clean towels on rack in bathroom

Jak dbać o ręcznik w łazience?

Kluczem do zachowania higieny jest regularne pranie oraz prawidłowe przechowywanie ręczników. To bardzo ważne, ponieważ jak dowiadujemy się z serwisu WP Kobieta:

Mają one (ręczniki) kontakt z licznymi bakteriami, powinniśmy prać je po trzech dniach używania w temperaturze nie mniejszej niż 60 stopni Celsjusza. Do prania warto dodać cztery łyżki sody oczyszczonej i octu. Substancje te działają bowiem antybakteryjnie. Suche i wyprane ręczniki powinniśmy przechowywać w szafie. Dzięki temu nie będą osadzać się na nich bakterie czy kurz, które to później przenosimy na skórę.
Obraz

Pleśń w łazience zniknie, dzięki tym dwóm składnikom

Wystarczy skórka grejpfrutowa i ocet zmieszane w proporcji 1:2. Po połączeniu składników należy odstawić środek na kilka dni w ciepłe oraz zacienione miejsce. Na koniec wystarczy przelać preparat do butelki z atomizerem i rozpylić na pleśni. W ciągu kilku minut mikstura zacznie działać, przez co szybko pozbędziesz się grzybów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także