Uważaj na to, jak wieszasz ręczniki w łazience. Możesz nabawić się grzybicy
Statystycznie najwięcej osób ręczniki trzyma w łazience. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ po kąpieli musimy się w coś wytrzeć. Podpowiadamy, dlaczego ręcznik w łazience może stać się siedliskiem bakterii.
Ze względu na zasady higieny, każdy używa ręczników (aby pozbyć się ze skóry nadmiaru wilgoci). W efekcie tego wymagają wymiany na nowe, średnio co 3 dni. Warto dodać, że łazienka jest miejscem mocno nawilgoconym, w którym bardzo szybko rozwijają się bakterie lub grzyby.
Jak przechowywać ręczniki w łazience?
Zazwyczaj są zawieszone na kaloryferze lub kabinie prysznicowej, aby schły szybciej. To dobre sposoby, ponieważ mokre ręczniki odwieszone na wieszak nie mają szansy prawidłowo wyschnąć. W efekcie bakterie mnożą się na nich jak grzyby po deszczu i mogą wywoływać choroby skórne. Najczęstszymi efektami nieprawidłowego przechowywania ręczników jest trądzik oraz grzybica. Jednak na tym nie kończą się konsekwencje niewłaściwego trzymania ręczników w łazience. Bardzo duża część osób w swoich łazienkach posiada ściany wyłożone płytami kartonowo-gipsowymi. Jeżeli wilgotne ręczniki przylegają do nich, to te ściany automatycznie zaczynają pleśnieć. Tylko suche ręczniki mogą mieć kontakt z płytą kartonowo-gipsową.
Jak dbać o ręcznik w łazience?
Kluczem do zachowania higieny jest regularne pranie oraz prawidłowe przechowywanie ręczników. To bardzo ważne, ponieważ jak dowiadujemy się z serwisu WP Kobieta:
Pleśń w łazience zniknie, dzięki tym dwóm składnikom
Wystarczy skórka grejpfrutowa i ocet zmieszane w proporcji 1:2. Po połączeniu składników należy odstawić środek na kilka dni w ciepłe oraz zacienione miejsce. Na koniec wystarczy przelać preparat do butelki z atomizerem i rozpylić na pleśni. W ciągu kilku minut mikstura zacznie działać, przez co szybko pozbędziesz się grzybów.