To najlepszy czas, aby sadzić czosnek ozimy. Nie przegap tego terminu!
Czosnek ceniony jest za swoje właściwości prozdrowotne. W końcu to naturalny antybiotyk, który pomaga nam w walce z infekcjami. Jeśli masz ogród lub balkon, możesz uzupełnić o niego swój domowy warzywnik. Zdradzamy, kiedy sadzić czosnek.
01.10.2023 22:37
Jest wiele odmian czosnku. Jedne z nich dostępne są w okresie letnim, zaś inne sadzi się dopiero jesienią. Oto jak sadzić ozimy czosnek, aby się przyjął.
Kiedy sadzić czosnek?
To najlepsze lekarstwo na wszelkiego rodzaju osłabienia, infekcje czy przeziębienia. Jedzony na surowo lub po obróbce wzmacnia odporność, skutecznie zwalcza wirusy, bakterie i grzyby. Jest też składnikiem wielu leków. Tym bardziej warto hodować go samodzielnie, aby móc się cieszyć jego właściwościami i mieć go na wyciągnięcie ręki w razie potrzeby. Są twa terminy jego sadzenia. Wiosną wysadza się czosnek niekwitnący, zaś jesienią sieje ozime odmiany. To właśnie ta odmiana wytwarza pędy kwiatostanowe, zaś na ich szczycie pojawiają się z czasem małe cebulki powietrzne, które służą im do rozmnażania. Są też bardziej odporne na choroby i szkodniki niż odmiany wiosenne. Trzeba jednak uważać, skąd kupujemy czosnek, ponieważ łatwo trafić na chiński czosnek, który nie nadaje się do uprawy w polskich warunkach klimatycznych. Czosnek ozimy sadzi się do gruntu w drugiej połowie października, aby miał czas ukorzenić się przed nastaniem zimy.
Jak sadzić czosnek?
Nie jest to szczególnym wyzwaniem. Podstawą jest dobrze przygotowane podłoże, czyli odchwaszczone i spulchnione. Gleba pod sadzenie czosnku ozimego powinna być żyzna, przepuszczalna i bogata w składniki pokarmowe oraz nieco wilgotna - ale nie mocno przemoczona! Poleca się też stosowanie kompostu lub mączki bazaltowej, aby polepszyć stan gleby. Nie ma ona w sobie azotu, czyli nie uaktywni roślin do szybkiego wzrostu, dlatego teraz można ją spokojnie stosować. Kiedy już to zrobisz, wystarczy, że główki czosnku ozimego podzielisz na ząbki, a później ułożysz w przygotowanym wcześniej podłożu — piętką do dołu — na głębokość 5-8 cm. Zastosuj rozstaw 5-7 cm w rzędzie i 15-20 między nimi. Wyściółkuj też czosnek, używając do tego słomy, kompostu lub kory. W ten sposób zapobiegniesz rozwojowi chwastów, wysychaniu podłoża i ochronisz czosnek przed mrozem. Jak dorośnie, będziesz mógł cieszyć się jego właściwościami.