PoradyLajfhakiTo nie kret i nie nornica, choć szkody w ogrodzie robi podobne

To nie kret i nie nornica, choć szkody w ogrodzie robi podobne

Twój ogród jest narażony na atak różnych szkodników. Zaliczają się do nich nie tylko owady, ale także nornice, krety, a także karczownik. Zdradzamy trik na to, jak wygonić go z ogrodu.

karczownik fot. David Kastrup, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons
karczownik fot. David Kastrup, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

25.06.2023 13:02

Wygląda jak małe słodkie niewiniątko. Gryzoń ten potrafi jednak zrobić niemałe szkody w ogrodzie. Ten patent uchroni twoje rośliny przed jego atakiem.

Czym jest karczownik?

Jest to gryzoń, który podobnie jak nornice, może wyrządzić wiele szkód w twoim ogrodzie. Swoim wyglądem przypomina nieco chomika. Jego ciało może mieć między 12 a 25 cm, posiada też ogon, który wydłuża go nawet o 15 cm. Gryzoń ten osiąga wagę od 60 do 300 gramów. Futerko karczownika jest ciemnobrunatne, a na brzuszku szare. Co ciekawe jest to szkodnik, który jako jeden z niewielu nie zapada w sen zimowy! Dlatego w ogrodzie potrafi być aktywny przez cały rok - grasuje jednak nocą.

Obraz

Jak pozbyć się karczownika z ogrodu?

Szkody, jakie najczęściej wyrządza to: kopanie całych systemów korytarzy z gniazdami i spiżarniami. Mogą one osiągać nawet kilkunastu metrów. W porównaniu z krecimi korytarzami karczownika są owalne, a nie okrągłe - po tym pozna się główną różnicę. Kopce są też mniejsze od kretowisk i nieregularne. Czym żywi się karczownik? Zależy od pory roku. Latem korzeniami, kłączami, bulwami i cebulami uprawianych przez ciebie roślin. Jesienią spotkać je można bliżej sadów i ogrodów położonych blisko wody. Podobnie, jak nornice, potrafią obgryzać drzewa z ich kory.

Obraz

Domowy sposób na szkodniki w ogrodzie

Niechcianego szkodnika możesz się pozbyć z ogrodu, stosując domowy patent. Będzie on bezpieczny dla środowiska i zwierzęcia. Nie zrobi mu krzywdy, a jedynie wypłoszy z twojego terenu. Jak go zrobić? Włóż do korytarzy kwitnące gałązki czarnego bzu lub kłębki waty nasączone jakimś perfumem. Kwitnący czarny bez, kiedy się zasusza, wydziela zapach odstraszający wszystkie gryzonie. Karczownik nie lubi też zapachu czosnku, czy wilczomleczu. Inna metoda to hałas. Dlatego blisko ich nor połóż rzeczy imitujące dźwięki lub wibracje, np. blaszana puszka poruszana wiatrem na wbitym w ziemie drucie, stary sprężynowy budzik. W ten sposób przepędzisz szkodnika z ogrodu humanitarnie.