PoradyLajfhakiTo prawdziwi sprzymierzeńcy twojego ogrodu. Wyjadają z niego ślimaki!

To prawdziwi sprzymierzeńcy twojego ogrodu. Wyjadają z niego ślimaki!

jakie zwierzę żywi się ślimakami fot. pixabay
jakie zwierzę żywi się ślimakami fot. pixabay
11.08.2023 08:56

Ślimaki, stonki ziemniaczane, przędziorki są jednymi z głównych szkodników w naszym ogrodzie. Należą też do nich nornice, krety czy bezpańskie koty. Dowiedz się, jakie zwierzę żywi się ślimakami, aby łatwo się ich pozbyć ze swoich roślin.

Chociaż wywołują odrazę, te zwierzęta są bardzo pożyteczne i pomocne w walce z ogrodowymi szkodnikami. Tym bardziej że ślimaki, które często niszczą rośliny, są ich głównym pożywieniem. Wyjaśniamy, jakie to zwierzę.

Jakie zwierzę żywi się ślimakami?

Żaby i ropuchy, chociaż wydają nam się oślizgłe i nieprzyjemne, to bardzo pożyteczne zwierzęta. Szczególnie w ogrodzie, ponieważ pozwalają wyeliminować z niego szkodniki, a to, jak wiadomo, jest zbawienne dla naszych roślin. Co je różni? Warto to wiedzieć, ponieważ bardzo często obie są mylone. Ropuchy przede wszystkim są dużo większe od żab i mają przysadziste ciało, a na skórze zauważalne brodawki. Nie skaczą też tak, jak ich mniejsze siostry, a raczej robią to sporadycznie, raczej w sytuacji zagrożenia. Poruszają się raczej niemrawo - chodząc. Co więcej, są też jadowite! 

jakie zwierzę żywi się ślimakami fot. pixabay
jakie zwierzę żywi się ślimakami fot. pixabay

Co zrobić, aby mieć płazy w ogrodzie?

Ich gruczoły jadowe znajdują się z tyłu głowy (żaby ich nie mają). Na swoim ciele ropuchy wydzielają też toksyny, którymi się chronią przed drapieżnikami, dlatego pod żadnym pozorem nie wolno ci brać ich do ręki! Zarówno żaby, jak i ropuchy żywią się owadami, ale też ślimakami i stonką ziemniaczaną. Są zatem pomocne w walce z nimi w ogrodzie. Żyjąc w oczku wodnym jako kijanki, oczyszczają je z glonów oraz resztek martwej materii organicznej, którymi się żywią. Co zrobić, aby zagościły w naszym ogrodzie? Nie jest to nic skomplikowanego! Wystarczy, że nie będziesz stosował chemicznych środków ochrony roślin, a także zaopatrzysz się w oczko wodne, ponieważ, zarówno żaby, jak i ropuchy lubią przebywać blisko zbiorników wodnych. Zapewnij im też schronienie, wystarczy do tego sterta kamieni lub drewna, odwrócona doniczka, czy podobna zaciszna kryjówka, albo specjalny domek dla żab, który kupisz w sklepie.

Frontal closeup of a female of the European common toad, Bufo bufo in the garden
Frontal closeup of a female of the European common toad, Bufo bufo in the garden
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także