PoradyLiście odstraszające ślimaki. Rozłóż w całym ogrodzie i śpij spokojnie

Liście odstraszające ślimaki. Rozłóż w całym ogrodzie i śpij spokojnie

jakie zwierzę żywi się ślimakami fot. pixabay
jakie zwierzę żywi się ślimakami fot. pixabay
08.08.2023 11:43, aktualizacja: 08.08.2023 14:55

Plaga ślimaków może doszczętnie zniszczyć efekty pracy w ogrodzie. Choć są niewielkie, mają ogromny apetyt, a w ich menu znajduje się wiele roślin uprawnych i ozdobnych. Podpowiadamy, jaki jest skuteczny i naturalny sposób na ślimaki. Dzięki prostej sztuczce pozbędziesz się małych intruzów niszczących twój ogród.

Mogą być pożyteczne, ponieważ pomagają rozkładać materię organiczną i są pokarmem dla niektórych ptaków. Niestety, kiedy jest ich zbyt dużo i mają odpowiednie warunki, mogą narobić ogromnych szkód. Zagrożone są zarówno owoce i warzywa, jak i rabaty kwiatowe. Aby twoja praca przy ich uprawie nie poszła na marne, warto znać sprawdzony sposób na ślimaki. Kiedy tylko zauważysz, że pojawiły się w okolicy twoich grządek, zastosuj naturalny odstraszacz w postaci liści paproci.

Jakie szkody robią ślimaki w ogrodzie?

Ślimaki, zarówno te ze skorupami, jak i nagie (groźniejsze dla upraw), lubią wilgoć. Sprzyjają im mokra gleba i opady deszczu. Kiedy jest ciepło i słonecznie, zwykle chowają się w krzakach i zaroślach. Na żer wychodzą w nocy lub po deszczu. To dlatego trudno je zauważyć, zanim zaczną wyrządzać szkody. A te mogą być naprawdę poważne. Ślimaki zjadają liście roślin, a także płatki kwiatów. Zostawiają w nich dziury o nieregularnych kształtach i niekiedy bardzo pokaźnych rozmiarach. Mniejsze rośliny (np. młode sadzonki) ślimaki są w stanie pożreć w całości w ciągu jednej nocy. Aby chronić swoje uprawy, warto znać sprawdzony sposób na pozbycie się nieproszonych gości.

Znamy sprawdzony i naturalny sposób na ślimaki. Fot. Getty Images
Znamy sprawdzony i naturalny sposób na ślimaki. Fot. Getty Images

Jaki jest sposób na ślimaki?

Aby zwalczyć ślimaki niszczące twój ogród, możesz oczywiście sięgnąć po chemiczne trutki dostępne w sklepach. Niestety część tych środków wniknie w ziemię i zostanie wchłonięta przez rośliny. Alternatywą są naturalne sposoby zwalczania szkodników. Jednym z nich jest wykorzystanie roślin, które je odstraszają. Taką jest na przykład narecznica samcza. Ta odmiana paproci rośnie dziko w cienistych lasach, najczęściej w pobliżu strumieni. Jest wykorzystywana również jako roślina ozdobna w parkach, na cmentarzach oraz w ogrodach. Jest rośliną trującą zarówno dla ludzi, jak i dla ślimaków. Musisz więc obchodzić się z nią bardzo ostrożnie. Jeśli zdecydujesz się ją wykorzystać, po prostu rozłóż zerwane liście paproci między grządkami i rabatkami narażonymi na atak ślimaków. Szkodniki wyczują trującą roślinę i będą trzymały się od nich z daleka.

Narecznica samcza to dobry sposób na ślimaki. Fot. Wikimedia Commons
Narecznica samcza to dobry sposób na ślimaki. Fot. Wikimedia Commons

Jakie inne rośliny odstraszają szkodniki?

Aby zniechęcić ślimaki do odwiedzania twojego ogrodu, możesz zasadzić w nim rośliny, które działają na nie odstraszająco. Są to m.in.:

  • szałwia,
  • majeranek,
  • czosnek,
  • cebula,
  • gorczyca.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także