PoradyLajfhakiTrafiłeś na taką nakrętkę od napoju? Oto dlaczego już niedługo całkiem zastąpi tradycyjną

Trafiłeś na taką nakrętkę od napoju? Oto dlaczego już niedługo całkiem zastąpi tradycyjną

nakrętki przymocowane do butelek, fot. Genialne.pl
nakrętki przymocowane do butelek, fot. Genialne.pl

12.05.2023 12:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Natknąłeś się na plastikowe nakrętki na stałe przymocowane do butelek? To efekt nowego unijnego prawa. Wkrótce takie zamknięcia będą miały wszystkie napoje. Nakrętek nie powinno się odrywać. Wymyślono je po to, by zadbać o środowisko.

Nakrętki przymocowane do butelek w Polsce na razie występują tylko na niektórych opakowaniach napojów. Wkrótce ma się to zmienić. Nakrętki będą przytwierdzone na stałe do wszystkich butelek i kartonów. Wszystko po to, by dbać o środowisko, a w szczególności o czystość m.in. na plażach.

Skąd się wzięły nakrętki przymocowane do butelek?

Nakrętki przymocowane do butelek to efekt unijnej dyrektywy Single Use Plastic (SUP) dotyczącej jednorazowych opakowań z plastiku. To jej zapisy sprawiły, że z użycia wyszły plastikowe słomki oraz patyczki higieniczne, a na produktach z plastiku zaczęło pojawiać się specjalne oznaczenie z żółwiem. Nakrętki na stałe przymocowane do butelek to kolejne ekologiczne rozwiązanie, które producenci muszą zacząć wprowadzać. Stosowanie go będzie obowiązkowe od połowy 2024 roku, ale niektórzy producenci już opracowali technologię, która pozwala na mocowanie nakrętek na stałe. W związku z tym taki rodzaj zamknięcia można już spotkać na niektórych butelkach oraz kartonach.

Nakrętki przymocowane do butelek wkrótce będą obowiązkowe. Fot. Genialne.pl
Nakrętki przymocowane do butelek wkrótce będą obowiązkowe. Fot. Genialne.pl

Po co wymyślono nakrętki przymocowane do butelek?

Mocowanie nakrętek do butelek i kartonów ma zapobiec wyrzucaniu ich w przestrzeni publicznej. Problem jest najbardziej widoczny na plażach, na których każdego roku ludzie zostawiają tony odpadów z plastiku, w tym mnóstwo nakrętek. Nakrętki często lądują również w lasach czy po prostu na ulicach. Dodatkową korzyścią z nakrętek przymocowanych do butelek będzie możliwość poddania ich recyklingowi. Obecnie nakrętki lądują w sortowniach we frakcji drobnej i są przeznaczone do spalenia lub wywiezienia na wysypisko. Dzięki mocowaniu do butelek będzie można z łatwością oddzielić je od innych odpadów i przekierować do ponownego przetworzenia.

Nakrętki przymocowane do butelek mają być bardziej ekologiczne. Fot. Getty Images
Nakrętki przymocowane do butelek mają być bardziej ekologiczne. Fot. Getty Images

Nie odrywaj nakrętek przymocowanych do butelek

Ponieważ nakrętki mocowane do butelek nie są w Polsce mocno rozpowszechnione, wiele osób nie wie, jak się z nimi obchodzić. Pierwszą myślą większości użytkowników, którzy po raz pierwszy stykają się z tym rozwiązaniem, jest oderwanie nakrętki. To poważny błąd. Jeśli trafisz na plastikową butelkę lub karton z przytwierdzoną nakrętką, w żadnym wypadku tego nie rób. Po pierwsze, to zbędny trud, ponieważ nakrętka jest skonstruowana tak, że nie utrudnia korzystania z opakowania. Po drugie, mocowanie nakrętki opracowano w taki sposób, by oddzielili ją dopiero pracownicy sortowni. Dzięki temu wszystkie nakrętki trafią do recyklingu.

Nakrętki przymocowane do butelek nie powinny być odrywane. Fot. Genialne.pl
Nakrętki przymocowane do butelek nie powinny być odrywane. Fot. Genialne.pl

Jak otworzyć butelkę kartką papieru

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także