PoradyLajfhakiTrik na czysty ruszt piekarnika. Posmaruj i zostaw na noc, będzie lśnił czystością

Trik na czysty ruszt piekarnika. Posmaruj i zostaw na noc, będzie lśnił czystością

jak czyścić ruszt piekarnika fot. freepik
jak czyścić ruszt piekarnika fot. freepik
26.09.2023 08:38

Zaschnięty piekarnik to nic przyjemnego, a niestety to częsty widok. Osad z przypalonego tłuszczu i resztek jedzenia to najczęstszy powód takiego stano. Na szczęście można uniknąć żmudnego szorowania. Oto jak czyścić ruszt piekarnika w sprytny sposób.

Czyszczenie rusztu piekarnika, nie należy do prostych czynności. I bywa też irytujące, kiedy podczas szorowania zaschnięty brud uporczywie nie schodzi. Wypróbuj te domowe sposoby, a problem zniknie.

Jak czyścić ruszt piekarnika?

Mycie go może przyprawić o ból głowy, szczególnie że trzeba się przy tym nieźle nagimnastykować. Budowa rusztu też nie ułatwia do czyszczenia, podobnie, jak mocno zaschnięte osady, które za nic w świecie nie chcą się odkleić od jego powierzchni. Nie da się go też umyć w zmywarce,  ponieważ jest większy, niż komora zmywania. Co zatem zrobić, aby nie wylać z siebie siódmych potów i nie tracić dużo czasu na jego czyszczenie? Oczywiście zastosować domowe triki, które załatwią sprawę w mgnieniu oka! Pozbędziesz się uciążliwego problemu, stosując te dwa produkty: sodę i ocet.

The inside of a new electric oven.
The inside of a new electric oven.

Łatwe sprzątane rusztu

Zdradzimy ci, jak to zrobić w zaledwie 3 krokach. Oto pełna instrukcja, jak umyć dokładnie ruszt:

Krok 1. Czyszczenie mechaniczne

Wyczyść ruszt na sucho szczotką o twardym, ale elastycznym włosiu - uważaj, resztki jedzenia i spalonego tłuszczu rozsypują się wokół, dlatego zabezpiecz przestrzeń, aby nie robić dodatkowego bałaganu, np. za pomocą folii lub starych gazet, które potem wyrzucisz.

Krok 2: Soda oczyszczona z octem

Zrób pastę, mieszając sodę z wodą, a następnie nałóż ją obficie na ruszt, tak aby cały był nią oblepiony. Następnie wlej nieco octu do spryskiwacza i spryskaj nim jego powierzchnię, to spieni sodę, dzięki temu drobinki brudu oderwą się od czyszczonej powierzchni.

Krok 3: Namaczanie rusztu piekarnika

Teraz namocz ruszt. Włóż go do miski lub wanny, ale nie usuwaj octu i sody, które wcześniej na niego nałożyłeś. Tylko zalej go ciepłą wodą, tak aby cały był w niej zanurzony. I zostaw go w ten sposób na kilka godzin, a najlepiej całą noc. Możesz dodać też trochę płynu do naczyń o silnym działaniu odtłuszczającym. Alternatywnie użyj kapsułek do zmywarki. Po kąpieli z rusztu powinien gładko odchodzić cały brud i resztki jedzenia. Zastosuj do tego gąbkę z ostrą powierzchnią. Jeśli nadal się trzyma - użyj soli kuchennej, dzięki której będzie lepsza ścieralność.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także