PoradyLajfhakiWetrzyj w wannę. Demoluje skrupulatnie odkładający się kamień i brud

Wetrzyj w wannę. Demoluje skrupulatnie odkładający się kamień i brud

Oto sprawdzony trik na lśniącą wannę. Fot. Freepik
Oto sprawdzony trik na lśniącą wannę. Fot. Freepik
18.10.2023 17:48

Kąpiel w wannie to ogromna przyjemność. Kto nie lubi zaznać relaksu, mocząc się w pachnącej pianie? Znacznie mniej przyjemne jest utrzymanie wanny w czystości. Usuwanie zacieków z kamienia oraz mydlin zwykle oznacza długie schylanie się i szorowanie. Na szczęście wcale nie musi tak być! Wystarczy znać trik na lśniącą wannę, by uporać się z brudem w kilka chwil.

Na samą myśl o myciu wanny wiele osób wpada w zły nastrój. Wszystko przez to, że nawet silna chemia nie zawsze jest w stanie szybko i bez szorowania usunąć zabrudzenia. Nie musisz jednak szukać kolejnych, jeszcze mocniejszych preparatów. Sięgnij do kuchennej szafki, a znajdziesz środki, które z łatwością usuną wszelki brud. Są nie tylko skuteczne, ale do tego stosunkowo tanie i ekologiczne.

Jakich błędów unikać przy myciu wanny?

Największym błędem jest zbyt rzadkie mycie wanny. Przede wszystkim negatywnie wpływa to na higienę. Poza tym w pewnym momencie wpadasz w błędne koło — nie chce ci się szorować wanny, ponieważ jest bardzo brudna, a im dłużej zwlekasz, tym sytuacja jest gorsza. Na początek postaraj się więc wyeliminować ten błąd i myj wannę regularnie. Dzięki temu łatwiej będzie utrzymać ją w dobrym stanie, a samo czyszczenie będzie o wiele łatwiejsze. Pozostałe błędy związane z myciem wanny dotyczą niewłaściwego doboru detergentów oraz sprzętu. Unikaj preparatów zawierających jakiekolwiek drobinki. Łatwiej usuniesz nimi trudne zabrudzenia, ale możesz też uszkodzić powierzchnię wanny. Z tego samego powodu unikaj szorstkich gąbek, druciaków oraz szczoteczek. W miejsca, gdzie gładka powierzchnia zostanie starta lub zarysowana, brud będzie wżerał się w materiał. W takiej sytuacji mycie wanny będzie jeszcze trudniejsze.

Trik na lśniącą wannę pomoże zmyć cały brud. Fot. Getty Images
Trik na lśniącą wannę pomoże zmyć cały brud. Fot. Getty Images

Jaki jest trik na lśniącą wannę?

Jak pewnie wiesz, nieocenionym domowym środkiem czyszczącym jest soda oczyszczona. Ten niepozorny biały proszek przyda się także do czyszczenia wanny. Wymieszaj sodę z wodą w proporcji 3:1 tak, by powstała gęsta pasta. Rozprowadź ją na całej powierzchni wanny za pomocą gąbki lub miękkiej ściereczki i pozostaw na 15 minut. Po tym czasie przetrzyj wannę gąbką (być może w miejscu silnych zabrudzeń będzie trzeba trochę poszorować). Na koniec opłucz i osusz wannę. Będzie lśnić czystością. Ten prosty patent możesz stosować przy każdym myciu wanny.

Trik na lśniącą wannę jest bardzo tani, a do tego skuteczny. Fot. Freepik
Trik na lśniącą wannę jest bardzo tani, a do tego skuteczny. Fot. Freepik

Jak przywrócić wannie biały kolor?

Jeśli nie opłukujesz wanny po każdym myciu, pozostająca na jej powierzchni woda powoduje powstanie żółtego (a czasem rdzawego) osadu z kamienia. Zacieki pojawiają się zwykle, gdy zbyt rzadko myjesz wannę lub gdy masz w domu bardzo twardą wodę. Bez względu na przyczynę, możesz łatwo zaradzić temu problemowi, stosując inny trik na lśniącą wannę. Wyciśnij sok z kilku cytryn, a następnie przelej go do butelki ze spryskiwaczem. Nanieś preparat na całą powierzchnię wanny, a szczególnie na przebarwienia i zacieki. Pozostaw płyn na powierzchni na godzinę. W tym czasie kwas z owoców rozpuści kamień i wywabi przebarwienia. Po upływie wyznaczonego czasu po prostu przetrzyj wannę gąbką lub ścierką i spłucz resztki soku. Wanna powinna być biała i lśniąca jak nowa.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także