PoradyNałóż na silikon w łazience. Pleśń zniknie, zanim skończysz myć zęby

Nałóż na silikon w łazience. Pleśń zniknie, zanim skończysz myć zęby

jak usunąć czarną pleśń z silikonu fot. genialne.pl
jak usunąć czarną pleśń z silikonu fot. genialne.pl
24.09.2023 13:54, aktualizacja: 22.03.2024 08:38

Zdarza się, że silikonowe fugi pod prysznicem lub przy umywalce pokrywają czarne plamy. Te zabrudzenia to pleśń, która może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Nie powinieneś tego bagatelizować. Podpowiadamy więc, jak usunąć czarną pleśń z silikonu.

Pojawianie się czarnej pleśni na silikonowych uszczelkach w łazience to częsty problem. Powinieneś zabrać się za usuwanie jej, gdy tylko ją zauważysz. Dzięki temu unikniesz jej dalszego rozwoju i sprawisz, że wyposażenie łazienki będzie higieniczne i bezpieczne w użytkowaniu.

Skąd się bierze pleśń na silikonie?

W największym skrócie pleśń powstaje z powodu wilgoci. A tej w łazience nie brakuje. Jeśli w pomieszczeniu nie ma odpowiedniej wentylacji, na silikonie pod prysznicem lub przy umywalce mogą pojawić się charakterystyczne czarne wykwity. Na uszczelkach, poza wodą, osadzają się również resztki kosmetyków, co tworzy grzybom jeszcze lepsze warunki do rozwoju. Zdarza się też, że pleśń powstaje w miejscach, gdzie silikon jest nieszczelny. Jeśli woda dostanie się pod uszczelkę, pleśń zacznie rozwijać się na niej od spodu. Bez względu na przyczynę jej powstania, powinieneś wiedzieć, jak usunąć czarną pleśń z silikonu. Jeśli nic z nią nie zrobisz, będzie się dalej rozwijać, co może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie.

Jak usunąć czarną pleśń z silikonu? Fot. Freepik
Jak usunąć czarną pleśń z silikonu? Fot. Freepik

Jak usunąć czarną pleśń z silikonu?

Wiele osób sądzi, że pleśń można usunąć tylko żrącą chemią, np. preparatami zawierającymi chlor. Nie jest to prawda. Istnieje kilka domowych sposobów, po które warto sięgnąć, by usunąć zanieczyszczenia z uszczelek. Są bezpieczniejsze dla twojego zdrowia i nie obciążają tak środowiska naturalnego. Do walki z pleśnią przyda się jeden z kilku produktów, które najprawdopodobniej masz w kuchni.

     
  • Ocet. Wymieszaj go z wodą w proporcji 1:1. Spryskaj zainfekowane miejsca i odczekaj ok. 15 minut. Następnie wytrzyj silikon wilgotną szmatką.
  • Soda oczyszczona lub proszek do pieczenia. Dodaj do produktu odrobinę wody lub olejek z drzewa herbacianego, by utworzyć gęstą papkę. Nałóż ją na pleśń i odczekaj 15-20 minut. Następnie wyszoruj uszczelkę szczoteczką do zębów.
  • Sok z cytryny. Zastosuj go tak samo, jak mieszankę wody i octu.

Jak inaczej usunąć czarną pleśń z silikonu domowym sposobem?

Jeśli nie masz w kuchni żadnego z produktów, które nadają się do usuwania pleśni, możesz sięgnąć również po inny domowy patent. Tym razem znajdziesz go w łazience. Aby wyczyścić silikonowe fugi, możesz wysmarować je wybielającą pastą do zębów. Najskuteczniejsza będzie taka, która zawiera węgiel aktywny. Zostaw preparat na plamach pleśni na 15 minut, a następnie wyszoruj silikon szczoteczką do zębów. Zabrudzenia powinny bez trudu zejść z uszczelek.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także