PoradyLajfhaki10 trików, które usprawnią pracę przy komputerze. Dzięki nim zaoszczędzisz czas!

10 trików, które usprawnią pracę przy komputerze. Dzięki nim zaoszczędzisz czas!

10 trików, które usprawnią pracę przy komputerze. Dzięki nim zaoszczędzisz czas!
Katarzyna

01.02.2022 07:16, aktual.: 01.02.2022 11:41

Użytkownicy komputerów przeważnie dzielą się na trzy grupy: na tych którzy posługują się myszką, na tych którzy używają tylko klawiatury oraz na tych którzy korzystają z asystentów tj. Siri. Nieważne w jakiej kategorii się znajdujesz, nigdy za wiele wiedzy na temat trików do komputera i skrótów!

Zebraliśmy najciekawsze i najbardziej potrzebne skróty, dzięki którym skrócisz czas siedzenia przy komputerze i zapewnią Ci bezpieczeństwo w sieci.

#1 Google podpowie w kwestii bieżącej waluty

Obraz

Po co Ci kalkulator skoro masz coś tak cennego jak Google? Jeśli podróżujesz za granicą i chcesz szybko sprawdzić jak wygląda wymiana pieniędzy na inną walutę, wystarczy, że wpiszesz sumę oraz walutę i dodasz frazę np. "100 dolarów", a Google podpowie Ci obecny kurs.

#2 Pobierz dowolny obraz z galerii Google przyciskając na niego razem z wciśniętym przyciskiem alt

pixabay.com/ pixabay.com
pixabay.com/ pixabay.com

Większość ludzi klika prawym przyciskiem myszy na wybrany obrazek i wybiera opcję "zapisz". Istnieje jednak szybszy sposób na pobranie obrazka na dysk swojego komputera. Wystarczy, że naciśniesz alt a następnie klikniesz lewym przyciskiem mszy na obrazek, który automatycznie zapisze się w folderze pobrane. Na MacBooku możesz nacisnąć przycisk sterowania, a następnie kliknąć obraz. Pojawi się menu rozwijane, w którym możesz wybrać opcję "Kopiuj obraz".

#3 Bateria laptopa ładuje się znacznie szybciej gdy przełączysz go w tryb samolotowy

Będąc w trybie samolotowym, nie będziesz mógł korzystać z niektórych funkcji tj. Wi-Fi czy Bluetooth, jednak jeśli zależy Ci aby komputer szybciej się naładował, warto przełączyć go w tryb samolotowy. Laptop będzie zużywał wtedy mniej baterii niż przy normalnym działaniu i naładuje się do pełna szybciej o jakieś 10-15 minut.

Obraz

Pamiętajcie także, że jeśli macie laptopa z wymienną baterią, to nie warto mieć ją podłączoną w trakcie pracy na ładowarce. Najlepiej rozładować ją do poziomu ok. 60%, wypiąć i schować. Wówczas ogniwa przez dłuższy czas będą Wam służył z maksymalną wydajnością.

#4 Pobierz "f.lux" aby automatycznie dopasować jasność ekranu do otoczenia

Enter comuter / facebook
Enter comuter / facebook

Każdy z nas korzysta z komputera w różnym środowisku i na pewno zdaję sobie sprawę jak trudno jest przeżyć w ciemnym pomieszczeniu z bardzo jasnym ekranem. Większość komputerów ma tryb nocnej zmiany, która dopasowuje swoją jasność w wieczorach nocnych, ale możesz także pobrać f.lux, który zrobi to automatycznie. To świetna sprawa, zwłaszcza jeśli często pracujesz w ciemnych pomieszczeniach, a jasność ekranu jest dla Ciebie zbyt intensywna.

#5 Możesz spróbować odzyskać usunięte pliki

Jeśli na Twoim komputerze zalega stos niepotrzebnych plików, warto się ich pozbyć - za duża ilość programów czy plików na pulpicie może spowolnić pracę komputera! Jednak co zrobić kiedy usunięto plik który był nam potrzeby, a opróżniliśmy już zawartość kosza? Możesz pobrać program Recuva, który jest najlepszym programem do odzyskania trwale usuniętych plików. Wybierz typ pliku którego potrzebujesz, a program wyszuka za Ciebie te ostatnio usunięte. Niestety jeśli zdążyłeś usunąć już dużą ilość plików, program może nie być w stanie znaleźć tego czego szukasz.

#6 Ctrl + T otworzą nową kartę przeglądarki

Obraz

Kiedy dużo pracujesz przy komputerze i ciągle korzystasz z przeglądarki internetowej, nie musisz przesuwać kursora aby otworzyć nową kartę. Wystarczy, że skorzystasz z konfiguracji przycisków Ctrl + T, a nowe karta otworzy się sama. W MacBooka'ch wystarczy, że zamiast "ctrl" wciśniesz "command".

#7 Ukryj swój adres IP

Istnieje wiele sposobów na ukrycie adresu IP. Przede wszystkim musisz zainstalować dobrą VPN (wirtualną sieć prywatną) w przeglądarce internetowej, aby zmienić rzeczywistą lokalizację. Następnie możesz pobrać PeerBlock, który również ukrywa Twój adres IP.

#8 Usuń pliki z pulpitu aby zwiększyć prędkość komputera

Jeśli masz problemy z szybkością laptopa, może to być spowodowane tym, że Twój pulpit jest pełen ikon i skrótów. Zamiast tworzyć kolejne foldery na małą ilość plików, stwórz jeden u uporządkuj wszystko. Aplikacje umieść na pasku zadań, a pliki w folderze. Pulpit będzie czystszy, a Twój komputer zacznie działać znacznie szybciej.

Instagram/ designbunker
Instagram/ designbunker

Pamiętaj także, aby unikać instalowania plików na tym samym dysku co system operacyjny. Warto podzielić pamięć naszego komputera na kilka partycji i rozlokować tam swoje pliki. Jest to także dodatkowe zabezpieczenie w przypadku awarii systemu.

#9 Wciśnij przycisk Windows + C aby uruchomić Cortanę

Obraz

Cortana to wirtualny asystent oparty na algorytmach. Jeśli jesteś użytkownikiem laptopa lub komputera z Windowsem z najnowszym oprogramowaniem, Cortana pomoże Ci znaleźć wszystko czego potrzebujesz. Jeśli nie wiesz, jak wykonać określoną akcję, możesz nacisnąć kombinację klawiszy Windows + C i zapytać Cortanę. Jeśli używasz MacBooka, naciśnij "command" aby zacząć rozmowę z Siri.

#10 Domowe sposoby na zwiększenie szybkości internetu

Płacisz sporą sumę za internet, a ten nie działa zbyt dobrze? Możliwe, że to nie wina operatora, a problem leży po twojej stronie. Najprostszym sposobem zwiększenia szybkości przesyłania danych internetowych jest podłączenie komputera bezpośrednio pod ruter. To dużo wydajniejsze niż połączenie przez sieć Wi-Fi.

Pixabay
Pixabay

Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, upewnij się, że ruter znajduje się z dala od urządzeń wytwarzających fale (np. mikrofalówka) oraz znajduje się w miarę wysoko położonym miejscu (np. szafa). Możesz także zainwestować w przedłużacze sygnału Wi-Fi dostępne na rynku.

Przeczytaj więcej o tym co osłabia sygnał Wi Fi w domu

Który trik podoba Ci się najbardziej?
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także