PoradyLajfhakiTriki kamieniarzy, które ułatwiają mycie nagrobka. Wypróbuj przed świętami

Triki kamieniarzy, które ułatwiają mycie nagrobka. Wypróbuj przed świętami

Triki kamieniarzy na mycie kamienia, fot. Pixabay/Freepik
Triki kamieniarzy na mycie kamienia, fot. Pixabay/Freepik
13.10.2023 14:02

Mycie nagrobka przed świętami to rutynowa czynność, którą robi każdy z nas. Istnieją różne kamienie na pomnikach, jedne czyści się lepiej, drugie gorzej. Czasami płyn do naczyń nie jest wystarczająco silny, by poradzić sobie z zabrudzeniami, a my nie wiemy czego użyć, by nie naruszyć powierzchni. Te triki kamieniarzy są w stanie rozwiązać ten problem!

Odwiedziny cmentarza to nie tylko modlitwa, lecz zachowanie miejsca spoczynku w dobrej kondycji. W ten sposób okazujemy szacunek dla zmarłej osoby i utrwalamy wspomnienie o niej. Zanim wyczyścimy kamień, koniecznie trzeba sprawdzić jaki rodzaj płynu nadaje się do mycia poszczególnych tworzyw. W innym wypadku możemy uszkodzić powierzchnię.

Triki kamieniarzy, które musisz poznać

Wyróżniamy trzy główne materiały, z których buduje się pomniki. Każdy z nich ma przeznaczony preparat czyszczący, lecz zakup nie jest wcale konieczny. Może się okazać, że każdy pomnik jest z innego materiału, a ty wydasz mnóstwo pieniędzy na kilka buteleczek detergentu. Taki sam produkt możesz zrobić w domowych warunkach za groszek!

  • Granit — popularna skała, z której wykonuje się większość nagrobków w Polsce. Aby dobrze go umyć, wystarczy mieszanka wody z płynem do szyb lub kropelka płynu do naczyń. Spora ilość piany nie jest wymagana, może jedynie utrudnić zmywanie detergentu. Nigdy nie natłuszczaj granitu, gdyż straci naturalny blask! Raz na jakiś czas natrzyj go preparatem impregnującym, który kupisz na aukcjach internetowych.
  • Marmur — rzadko spotykany ze względu na wysoką cenę i problem z utrzymaniem. Myjemy go jedynie wodą i wycieramy miękką ściereczką z mikrofibry. Chemiczne środki mogą jedynie uszkodzić delikatną powierzchnię.
  • Lastryko — mieszanka cementu, grysu, wody oraz barwnika. Jest znacznie odporniejszy na zarysowania, więc możesz polać go wodą z płynem i wyszczotkować twardym włosiem, by wymyć zanieczyszczenia. Po wysuszeniu można go delikatnie natłuścić olejem roślinnym.
Triki kamieniarzy na mycie kamienia, fot. Freepik
Triki kamieniarzy na mycie kamienia, fot. Freepik

Czego nie robić przy czyszczeniu nagrobków?

Najważniejsze to unikać "ostrej" chemii, która w kontakcie z płytą może zmienić jej kolor, zmatowić ją czy spowodować łuszczenie. Wystrzegaj się takich preparatów jak zmywacz do paznokci, aceton, żrące płyny do mycia toalety, ocet czy peeling z soli. Podobnie w przypadku ostrych narzędzi: szczotki z drucianym włosiem, szpachelki czy nóż. Klucz to regularne oczyszczanie, przez które warstwa brudu nie nagromadzi się aż w takim stopniu, by nie dało się jej usunąć.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także