Triki ogrodników na uprawę marchewki. Ta wiedza gwarantuje udane plony!
Marchew to jedno z ulubionych warzyw, które bardzo często uprawiamy w naszych ogródkach. Nie ma zbytnich wymagań, łatwo ją wysiać i każdy w końcu ją lubi. Uprawa marchewki jest więc prosta i przyjemna.
Marchew siejemy bezpośrednio do gruntu, dlatego jej uprawa jest naprawdę prosta. Wystarczy kawałek ziemi w słonecznym miejscu, daleko od krzewów i... nasiona!
Kiedy siać marchew
Marchew można siać do gruntu od kwietnia do końca maja, a w tunelach foliowych nawet już w marcu. W drugiej połowie maja przeważnie wysiewa się odmiany późne marchwi.
Ziemia pod marchew
Marchew nie ma dużych wymagań, jeśli chodzi o ziemię. Przede wszystkim ziemia pod zasiew musi być odchwaszczona, spulchniona, wilgotna i bez kamieni. Oczywiście za suche podłoże będzie trzeba nawadniać, a za wilgotne przyczyni się do gnicia korzeni. Nie jest wskazane siać marchew do ziemi, która była niedawno nawożona kompostem, bo to zwabia szkodniki. Jeżeli zastosujesz obornik, to najlepiej jest odczekać 3 lata, zanim wysiejesz w to miejsce marchew.
Jak siać marchew
Marchew siejemy na głębokości około 1 cm. Głębiej nie ma potrzeby, bo powoduje to zbyt długi proces kiełkowania nasion, które są wtedy o wiele słabsze. Zawsze wysiewamy ją od razu w miejscu, gdzie ma rosnąć cały sezon. Marchew można siać też do gruntu w tunelach foliowych oraz do pojemników na balkony. Żeby przyspieszyć kiełkowanie, można nasiona moczyć w wodzie przez kilkanaście godzin.
Nasiona wysiewamy bezpośrednio do gruntu w rzędach oddzielonych o około 30 cm. Nasiona są na tyle drobne, że trudno je rozdzielać, więc na pewno marchew wysieje się bardzo gęsto w rzędzie. Aby temu zapobiec, można wcześniej nasiona wymieszać z piaskiem lub ziemią ogrodową. Możesz też wykorzystać do siania marchewki nieużywanej solniczki.
Kiełkowanie marchwi
Marchew kiełkuje w temperaturze powyżej 3 stopni Celsjusza już po 10-20 dniach. Na początku jest naprawdę drobną roślinką i wtedy jest przy niej najwięcej pracy, ponieważ rządki z marchewką należy odchwaszczać. Marchewki nie przerywamy, jeżeli ją prawidłowo posialiśmy. Jednak jeśli rośnie za gęsto i już koniecznie chcemy ją przerzedzić, lepiej robić to wieczorem, nie zostawiając wyrwanych sadzonek na polu. Zapach świeżej marchewki zwabia połyśnicę marchwiankę – szkodnika marchwi.
W towarzystwie jakich roślin siać marchew
Marchewkę warto sadzić w pobliżu warzyw cebulowych (cebula, por, szczypior), których zapach odstrasza szkodniki. Pomoże też majeranek, którego gotowe sadzonki łatwo dostać w maju oraz mięta, czy rozmaryn. Posadzony w pobliżu czosnek ratuje marchew przed chorobami grzybowymi. Marchew nie lubi natomiast rosnąć obok ziemniaka, buraka, kalafiora, brokuła, kapust i selera.