NewsyTruje nasze organizmy. Polskie miasta w niechlubnej smogowej czołówce

Truje nasze organizmy. Polskie miasta w niechlubnej smogowej czołówce

Wraz ze spadkiem temperatur większość domostw była zmuszona włączyć ogrzewanie, a co za tym idzie, stare piece poszły w ruch. Polskie miasta zostały uznane za jedne z najbardziej zanieczyszczonych w Europie pod względem smogu w powietrzu. Gdzie w naszym kraju wdychamy najwięcej trujących oparów? Być może to twoje miasto.

Dym unoszący się z komina.
Dym unoszący się z komina.
Źródło zdjęć: © Freepik | 50photography

Mimo szerzącej się świadomości na temat ekologii, wiele gospodarstw domowych w dalszym ciągu ma stare piece węglowe. Dym ulatniający się z komina to mieszanka różnych związków chemicznych, w tym metali ciężkich czy dwutlenku siarki. Potocznie nazywamy je smogiem, który jeszcze kiedyś był określany mianem dymgła. Nazwa się zmieniła, lecz jego szkodliwość w dalszym ciągu pozostaje taka sama.

Smog to cichy zabójca

Większość z nas nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak groźne jest wdychanie smogu. Opary zmieszane z powietrzem docierają do naszych płuc i powodują szereg dolegliwości jak astma, trudności z oddychaniem czy podwyższone ryzyko zachorowania na nowotwór. Lekarze twierdzą, że wdychane takiego powietrza jest porównywalne do palenia papierosów, które jak wiemy, są niesamowicie szkodliwe.

Osoby, które od urodzenia cierpią na choroby układu oddechowego, muszą zakładać specjalne maski tlenowe, by móc normalnie funkcjonować na ulicy. Dodatkowo warto wspomnieć o tym, że smog wpływa na nasze ogólne samopoczucie i może powodować bóle głowy, trudności z zasypianiem czy rozkojarzenie.

Badania wykonane w 2020 roku wskazywały, że podniesienie stężenia pyłu w powietrzu skutkuje 16 proc. wzrostem liczby ostrych zespołów wieńcowych, które kończyły się pobytem na oddziale szpitalnym. Z drugiej strony patrząc na statystyki dotyczące zgonów u mężczyzn, można stwierdzić, że śmiertelność wzrosła o 7 proc. z powodu chorób sercowo-naczyniowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Naturalne zastępniki chemikaliów

Jakość powietrza w Polsce jest tragiczna

Polska nie ma czym się chwalić, jeśli chodzi o jakość powietrza. Klasyfikujemy się w czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie pod względem jakości powietrza. Na 20 miejsc, 12 z nich leży w naszym kraju! Drugie miejsce w rankingu zajmuje Nowy Sącz, trzecie Piotrków Trybunalski, a piąte Łomża. Dalej można wytypować takie miasta jak: Żory, Kraków, Gliwice, Zgierz, Tarnów, Katowice, Częstochowę, Bielsko-Białą oraz Kalisz.

W Polsce można wyróżnić konkretny typ smogu tzw. londyński, który pochodzi z paliw służących do ogrzewania budynków. W dużych miasta można zaobserwować smog typu Los Angeles, czyli taki, który jest wynikiem kłębiących się spalin samochodowych.

Krajobraz miasta z dymiącymi kominami.
Krajobraz miasta z dymiącymi kominami.© Pixabay | David-Karich

Najgorszy miesiąc w historii Polski to styczeń 2017 roku, gdy w powietrzu unosiło się tyle zanieczyszczeń, że norma została przekroczona o ponad 3000 proc.! Przodowały wówczas Częstochowa, Zabrze, Wodzisław Śląski czy Rybnik. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii wydało raport, gdzie szacuje, że w 2016 roku przedwcześnie straciło życie ok. 19 tys. ludzi z powodu wysokiego stężenia smogu w powietrzu.