NewsyAstronautki zgubiły na orbicie torbę z narzędziami. Starty idą w tysiące

Astronautki zgubiły na orbicie torbę z narzędziami. Starty idą w tysiące

Dwóch astronautów na orbicie
Dwóch astronautów na orbicie
Źródło zdjęć: © Getty Images | peepo

07.11.2023 15:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kosmos to miejsce, w którym może zdarzyć się wiele nieprzewidzianych rzeczy. Przekonały się o tym dwie astronautki, które w czasie kosmicznego spaceru straciły torbę z narzędziami wartymi 150 tysięcy dolarów. Od kilku dni sprzęt lata po orbicie i raczej nie ma już szans na odzyskanie go.

Jasmin Moghbeli i Loral O’Hara poleciały w kosmos, by pracować na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS i jako drugi kobiecy duet w historii odbyły spacer kosmiczny. Niestety w czasie przechadzki straciły cenną torbę z narzędziami. Teraz jest ona kolejnym kosmicznym śmieciem krążącym po orbicie.

Jak torba z narzędziami poleciała w kosmos?

Astronautki NASA udały się na kosmiczny spacer 1 listopada. Ich celem było dokonanie niezbędnej naprawy. Chodziło o wymianę jednego z 12 łożysk umożliwiających śledzenie Słońca i wytwarzanie energii elektrycznej do zasilania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Astronautki przygotowały także uchwyt potrzebny do przyszłej instalacji nowego elementu na zewnątrz stacji i poprawiły ułożenie kabla, który zasłaniał jedną z kamer zewnętrznych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Astronautki NASA spędziły poza stacją blisko siedem godzin. Rozpoczęły misję o godz. 8:05, a zakończyły o 14:47. Jak poinformowała obsługa stacji, z technicznego punktu widzenia wszystko poszło zgodnie z planem, a wymieniony panel działa sprawnie.

Niestety nie obyło się bez drobnych komplikacji. W czasie wykonywania naprawy astronautki straciły jedną z toreb z narzędziami. Zauważyli to za pośrednictwem kamer kontrolerzy lotu pracujący na Ziemi. Na interwencję było już jednak za późno. Sprzęt po prostu odleciał w kosmos, a Moghbeli i O’Hara mogły tylko bezradnie patrzeć, jak się oddala. Na szczęście utracony ekwipunek nie był im potrzebny do zakończenia działań naprawczych. Strata jest jednak dość dotkliwa, ponieważ torba z narzędziami była warta ok. 150 tys. dolarów.

Co teraz dzieje się z torbą?

Jak wspomnieliśmy, torba z narzędziami odfrunęła w kosmos. Kontrola misji kosmicznej przeanalizowała już trajektorię lotu i ustaliła, że ryzyko jej ponownego kontaktu z Międzynarodową Stacją Kosmiczną jest niewielkie. Mówiąc wprost, stacja i astronauci, którzy na niej stacjonują, są bezpieczni. W związku z tym ustalono, że nie są potrzebne żadne działania w tej sprawie.

Torba z narzędziami stała się więc jednym z kosmicznych śmieci, które powstają w wyniku eksplorowania przez ludzi kosmosu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także