Tuje odchodzą do lamusa. Te rośliny zdecydowanie lepiej wyglądają w formie żywopłotu
Tuje są najbardziej popularną rośliną ogrodową w Polsce. Często sadzi się je w formie żywopłotu. Jednak czy istnieją dobre alternatywy? Oczywiście, że tak. Zobacz, co zamiast tui posadzić w ogrodzie.
05.08.2023 19:59
Krzaczki tui dobrze prezentują się, kiedy rosną w ogrodzie pojedynczo. Wówczas stanowią idealne miejsce dla ptaków do zakładania gniazd. Niektórzy tworzą też z tych roślin całe żywopłoty. Wszystko po to, aby odgrodzić się do sąsiadów i zapewnić sobie trochę prywatności. Jest jednak roślina, która w tym zadaniu spełni się o niebo lepiej.
Jakie rośliny zastąpią tuje?
Jeśli zależy ci na pięknym i oryginalnym żywopłocie, to zrezygnuj z tui i stwórz mieszankę kompozycyjną z roślin iglastych oraz liściastych. Wystarczy zasadzić kilka sztuk krzaczków tego samego gatunku naprzemiennie z innym gatunkiem. Długość żywopłotu dopasuj oczywiście do wielkości swojej działki czy ogrodzenia, przy którym miałby rosnąć. Prawie wszystkie dostępne na rynku krzewy sprawdzą się jako żywopłoty. Możesz wybrać:
Warto też zasadzić przy płocie bluszcz lub pęcherznicę kalinolistną, które pięknie będą wspinać się po ogrodzeniu.
Żywopłoty liściaste czy iglaste?
Rodzaj żywopłotu, jaki chcemy posiadać, jest równie ważny, co dobór odpowiednich gatunków roślin. Żywopłoty liściaste mogą być komponowane z:
- buka czerwonego (posiada dekoracyjne bordowe liście, dobrze znosi miejsca cieniste i dorasta do prawie 4 metrów wysokości);
- laurowiśni (to krzew zimozielony charakteryzujący się wysokością do 2 metrów i mięsistymi liśćmi);
- klona polnego (jest wyjątkowo odporny na suszę i upały);
- berberysu (ma czerwone liście, które są niezwykle odporne na mróz);
- głogu (posiada piękne różowe i białe kwiaty).
Natomiast na żywopłoty iglaste sprawdzi się:
- cis (podatny na formowanie i zimozielony);
- cyprysik (ma dużą odporność na mróz);
- modrzew (jesienią kwitnie na żółto).
Domowy nawóz ogrodowy
Jeśli zależy ci na prawidłowym i szybkim wzroście roślin w ogrodzie, to przygotuj ten ekologiczny i tani nawóz. Wystarczy, że zostawisz skórkę od banana, zamiast jej wyrzucać. Na początek trzeba opłukać ją pod bieżącą wodą, a następnie pokroić na małe kawałki i zalać wodą. Teraz musisz odczekać około tygodnia, aż skórka "puści" korzystne minerały. Po tym czasie śmiało podlewaj rośliny uzyskanym nawozem.