PoradyLajfhakiPrzyciągają kleszcze oraz pecha! Tych roślin lepiej nie sadzić w ogrodzie

Przyciągają kleszcze oraz pecha! Tych roślin lepiej nie sadzić w ogrodzie

Tuje należą do najpopularniejszych roślin ogrodowych. Szybko rosną i są uważane za łatwe w uprawie. Niewiele osób jednak wie, że te krzewy mogą bardzo niekorzystnie wpływać na atmosferę w domu, a nawet na nasze zdrowie. Wyjaśniamy, dlaczego nie warto sadzić tui w ogrodzie.

Dlaczego nie sadzić tui w ogrodzie? Fot. Getty Images
Dlaczego nie sadzić tui w ogrodzie? Fot. Getty Images

08.05.2023 10:14

Tuja, czyli żywotnik zachodni, bije w Polsce rekordy popularności. Jego drzewa i krzewy są dostępne w kilku rodzajach i wielu gatunkach. Można je spotkać w niemal każdym ogrodzie. Niektórzy wykorzystują je do tworzenia żywopłotów, inni sadzą pojedyncze sztuki jako uzupełnienie ogrodowej aranżacji. Jest jednak kilka powodów, by zrezygnować z tui i zastąpić ją inną rośliną.

Dlaczego nie warto sadzić tui w ogrodzie ze względów zdrowotnych?

W ostatnich latach wiele mówi się o tym, że tuje są roślinami trującymi. To prawda, ponieważ zawierają tujon, który jest substancją toksyczną. Raczej nie ma jednak ryzyka, że przypadkiem się nim zatrujemy. Aby nam zaszkodził, musielibyśmy zjeść dużą ilość gałązek z krzaka, co raczej się nie zdarza. Również olejki eteryczne wydobywające się z krzewu nie powinny nikomu zaszkodzić, ponieważ ich stężenie jest zbyt małe. Negatywne konsekwencje może mieć jedynie dotykanie gałązek tui (dotyczy to głównie osób ze skłonnością do reakcji alergicznych). Aby uniknąć podrażnień lub wysypki, wszystkie czynności pielęgnacyjne przy tui powinieneś wykonywać w rękawiczkach. Do listy argumentów przeciwko sadzeniu tych roślin w ogrodzie należy dodać fakt, że są one siedliskiem kleszczy, a te przenoszą groźne choroby, takie jak borelioza oraz kleszczowe zapalenie mózgu.

Dlaczego nie sadzić tui w ogrodzie? Fot. Getty Images
Dlaczego nie sadzić tui w ogrodzie? Fot. Getty Images

Dlaczego nie sadzić tui w ogrodzie ze względu na jej symbolikę?

Zwolennicy sadzenia tui w ogrodach najprawdopodobniej nie zdają sobie sprawy z tego, że jest to roślina o bardzo negatywnej symbolice. Dawniej uważano ją za znak cierpienia oraz żałoby. Właśnie dlatego przez wiele lat sadzono ten krzew tylko na cmentarzach. Obecnie przekonanie, że tuja to roślina cmentarna, odeszło do lamusa. Tymczasem okazuje się, że może ona mocno namieszać w życiu rodziny, która ma ją w ogrodzie. Zgodnie z przesądami na temat tui, roślina ta emanuje negatywną energią, co ma zły wpływ na samopoczucie domowników i relacje między nimi. Uważa się, że krzew ten pozbawia ludzi życiowej energii, pogarsza ich samopoczucie, wprowadza do domu smutek oraz pesymistyczne podejście do życia. Tujom przypisuje się również moc przyciągania pecha oraz problemów finansowych.

Dlaczego nie sadzić tui w ogrodzie? Fot. Getty Images
Dlaczego nie sadzić tui w ogrodzie? Fot. Getty Images

Dlaczego jeszcze nie warto sadzić tui w ogrodzie?

Są również inne powody, by nie sadzić tui w ogrodzie.

  • Tuje nie mają zbyt dobrego wpływu na środowisko naturalne, zwierzęta, ptaki oraz owady (choć dają schronienie niektórym z nich).
  • Wbrew powszechnemu przekonaniu, tuje nie są roślinami, które nie wymagają pielęgnacji. Muszą być regularnie nawożone oraz przycinane. Nawet mimo zabiegów pielęgnacyjnych gałązki brązowieją, co najczęściej wynika z braku wody zimą lub małych opadów wiosną oraz latem. Istnieje wiele innych roślin ogrodowych, które mają mniejsze wymagania i lepiej nadają się np. na żywopłoty.
  • Tuje w polskim klimacie są roślinami stosunkowo krótkotrwałymi. Żywopłot z żywotnika przetrwa w dobrym stanie ok. 15 lat. Później zacznie brązowieć i usychać, co będzie oznaczało konieczność wymiany.

10 ogrodniczych trików, których nauczyła mnie mama!

zdrowierośliny ogrodoweogród