PoradyLajfhakiTwoje dziecko często choruje? Zacznij regularnie czyścić jego zabawki

Twoje dziecko często choruje? Zacznij regularnie czyścić jego zabawki

jak czyścić zabawki, fot. Getty Images
jak czyścić zabawki, fot. Getty Images
06.07.2023 09:57

Na dziecięcych zabawkach jest wiele bakterii, które mogą zagrażać zdrowiu maluchów. Szczególnie tych, które biorą swoje wiaderka czy lalki do piaskownicy lub wanny. Podpowiadamy, jak czyścić zabawki wykonane z różnych materiałów.

Dzieci bawią się w wielu miejscach, a ich rączki nie zawsze są wtedy czyste. Często poznając świat, wkładają palce, a także zabawki do buzi, a to idealna okazja dla bakterii. Zobacz, jak poprawnie myć zabawki, aby ich nie uszkodzić i zadbać o zdrowie pociechy.

Dlaczego należy czyścić zabawki dzieci?

Set of children toys
Set of children toys

Sposób na czyste zabawki z drewna z innych materiałów

Podstawą jest czytanie metek na zabawkach. Tam są szczegółowe informacje dotyczące tego, jak czyścić poszczególne maty, maskotki czy laki. Zabawki z drewna oczywiście nie nadają się do prania w pralce. Myje się je wilgotną ściereczką. Ważne jest to, aby ich bardzo nie zamoczyć, gdyż wówczas szybko zaczną pleśnieć. Gumowe zabawki (w szczególności te kąpielowe) najlepiej myć w ciepłej wodzie z dodatkiem łagodnego detergentu lub mydła. Natomiast jeśli zauważymy na nich pleśń, od razu je wyrzucić, gdyż stanowią duże zagrożenie dla zdrowia dziecka! Materiałowe zabawki spokojnie możesz prać w pralce, ale należy pamiętać, aby dobrze je wysuszyć! W przypadku zabawek welurowych użyj po praniu wałka do ubrań (usunie kłaczki).

Modern natural wooden pyramid with rings and car toy on wooden table on white wall background. Eco friendly plastic free toys for toddler. Stylish simple wooden toys for child
Modern natural wooden pyramid with rings and car toy on wooden table on white wall background. Eco friendly plastic free toys for toddler. Stylish simple wooden toys for child

Jak często myć zabawki?

Na pewno nie dawaj dziecku od razu zabawki po jej zakupie. Najpierw ją wyczyść, aby pozbyć się bakterii, które pochodzą z magazynu czy sklepu. Polecamy myć zabawki raz na tydzień i wtedy, kiedy widzisz, że są już brudne. Dobrze jest też je wyczyści, kiedy bawią się nimi inne dzieci, np. na podwórku czy w piaskownicy. Te, które dziecko bierze do buzi - odkażaj częściej, aby pociecha nie chorowała.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także