Tybetańska metoda na zapamiętywanie. Dzięki niej nic nie wyleci ci z głowy
Chcesz poznać nietypowe ćwiczenie na zapamiętywanie, które pozwoli ci otworzyć głowę na wiedzę? Zazwyczaj nieutrwalona informacja ulatuje z naszego umysłu w ciągu kilku tygodni. Dzięki poniższemu trikowi zostanie z tobą na dłużej.
Dużo osób nie zdaje sobie sprawy, że powtarzanie jednego materiału przez wiele godzin nie jest kluczem do sukcesu. W szkole nie pokazują nam tego, jak się uczyć! Ta wiedza przychodzi z czasem, najczęściej drogą prób i błędów. Według tybetańskich nauczycieli istnieje pewna sztuczka, dzięki której będziesz znacznie sprawniej posługiwał się wiedzą. Chcesz ją poznać?
Jak się uczyć, by dobrze zapamiętywać informacje?
- Kiedy po raz setny powtarzasz jakąś sekwencje materiału, zatrzymaj się na moment.
- Wyobraź sobie archiwum pełne teczek — to twój mózg, który przechowuje informacje.
- W momencie zapamiętywania wiadomości wyobraź sobie scenę gdzie dana wiedza to kartka, którą wstawiasz do odpowiedniej teczki, a następnie wkładasz ją do szuflady i zamykasz.
- Ta konkretna kartoteka jest zespolona z pewnymi słowami, tematami, które są powiązane z wiedzą jaką chcesz przyswoić.
- W momencie gdy chcesz odkopać te potrzebne informacje, udajesz się do archiwum i korzystasz z odpowiedniej teczki, wyciągasz notatki i wiesz, o czym mówić.
Z reguły wyobrażenie sobie całej sytuacji zajmuje to 5 sekund, czyli tyle ile potrzeba na udzielenie odpowiedzi przez ucznia. Tę metodę należy stosować za każdym razem, gdy chcesz dobrze utrwalić wiedzę w swojej głowie. Wymaga ona treningu, lecz jej owoce są tego warte.
Co należy spożywać, by wspomagać pamięć?
Mózg pochłania niezliczone ilości energii w organizmie. Aby odpowiednio funkcjonować, potrzebuje składników odżywczych. Jeśli mu ich nie dostarczysz, twoja praca będzie znacznie bardziej męcząca i mniej wydajna. Oto krótka lista tego, co powinieneś jeść, by mieć jasny umysł przez cały dzień.
- Ryby morskie — bogate źródło witaminy B12 i kwasów tłuszczowych nienasyconych.
- Awokado — dostarcza witaminy z grupy B, a dokładnie choliny i niacyny, które odpowiadają za funkcjonowanie układu nerwowego.
- Orzechy i nasiona — nie bez powodu istnieje coś takiego jak mieszanka studencka. Dobre tłuszcze zawarte w tych produktach wspomagają procesy pracy mózgu.
- Banany — jeden banan ma w sobie tyle magnezu, co garść orzechów. Uwagę należy zwrócić również na potas, równie niezbędny do prawidłowego funkcjonowania mózgu.