Tych błędów nie popełniaj, bo wyrządzisz szkody. Zobacz jak ściółkować rośliny
Każdemu zależy na tym, aby jego ogród był wyjątkowym oraz pięknym miejscem. Dlatego często inwestujemy w różnorodne odmiany roślin, a także preparaty niezbędne do ich pielęgnacji. Jednak okazuje się, że nie zawsze wykonujemy te zabiegi, jak należy. Podpowiadamy jak ściółkować rośliny.
04.10.2023 12:02
Wielu ogrodników wykonuje ten zabieg wiosną, aby uchronić rośliny przed chwastami w zbliżającym się sezonie. Jednak okazuje się, że ściółkę można stosować nie tylko w tym okresie. Dlatego koniecznie sprawdź jak poprawnie stosować ją na jesień.
Kiedy ściółkować rośliny?
Zabieg ten wykonuje się zazwyczaj dwa razy do roku, czyli na wiosnę i jesień. Mimo to mało osób robi to przed zimą w obawie przed zniszczeniem roślin. Jednak okazuje się, że strach ma tylko wielkie oczy. Ściółka bez problemu spełni swoje zadanie, czyli zabezpieczy kwiaty na całą zimę. Warto wykonać ten zabieg od razu, kiedy pojawią się pierwsze przymrozki. Dlatego nie ma na co czekać, ponieważ rozłożona zbyt późno nie ochroni roślin. Tak samo nie należy ściółkować zbyt wcześnie, bo położona warstwa zacznie szybko gnić, co negatywnie wpłynie na rośliny.
Jak ściółkować rośliny?
Bardzo istotnym elementem jest grubość ściółki, do której najlepiej sprawdzi się kora sosnowa. Warto nałożyć jej od 10 do 15 cm pomiędzy roślinami. Można też wybrać inne materiały np. skoszoną trawę lub słomę (je wykładamy na grubość około 3 cm). Nie inaczej jest w przypadku liści, które powinny zaścielić rabaty na wysokość 25 cm. Jednak wiele osób na tym etapie już popełnia kategoryczne błędy. Wybierają oni często złe ściółki, które m.in. zakwaszają glebę. Dlatego przed przystąpieniem do prac należy sprawdzić, jaki odczyn pH będzie dobry dla naszych roślin. Warto dodać, że świeża ściółka też może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Z tego powodu trzeba ją wcześniej przekompostować, aby pozbyć się szkodliwych garbników. Tak samo do ściółkowania nie nadadzą się liście dębu oraz orzecha włoskiego. Dzięki tej wiedzy oraz prawidłowemu stosowaniu ściółki osiągniemy optymalną temperaturę oraz ochronę dla roślin. W przyszłym sezonie bujnie się nam odwdzięczą.