Tych produktów absolutnie nie trzymaj w lodówce. Szybko stracą smak
Pełna lodówka jest jak skrzynia ze skarbami, po które możemy w każdej chwili sięgnąć. Niestety niektóre produkty, nie powinny być w niej przechowywane. Zdradzamy, czego nie trzymać w lodówce pod żadnym pozorem!
03.07.2023 15:33
Do lodówki wkładamy wiele produktów. Dzięki temu dłużej zachowują swoją świeżość. Niektóre z nich jednak w ogóle nie nadają się do trzymania w chłodzie. Oto lista warzyw i innych produktów, które prawdopodobnie źle przechowujesz.
Zasady przechowywania jedzenia w lodówce
Czy wiesz, że przechowywanie jedzenia w lodówce ma swoje określone reguły? Robi się to nie tylko dla prawidłowej organizacji, ale też, dla zachowania świeżości produktów i ich smaku. Poznaj zasady trzymania jedzenia na konkretnych półkach.
- Górna półka.
Na niej przechowuj produkty mleczne, czyli wszelkie jogurty, mleko, kefir i inne rzeczy. Możesz też trzymać tam konfitury i dżemy.
- Środkowa półka
W tym miejscu umieść taką żywność, która szybko się psują. Chodzi tutaj głównie o wędliny, biały ser, potrawy przetworzone, np. zupy czy sosy.
- Dolna półka
To dobre miejsce na surowe mięso i ryby, ponieważ jest na niej najchłodniej.
- Szuflady
W nich przechowuj warzywa i owoce - zawsze oddzielnie. Możesz trzymać też tam twarde sery dojrzewające.
- Boczne półki
To przestrzenie na słoiki z przetworami, oleje roślinne, ale również sosy w butelkach.
Teraz już wiesz, jak organizować swoją lodówkę.
Czego nie trzymać w lodówce?
Są też określone zasady dotyczące tego, czego pod żadnym pozorem w lodówce trzymać nie powinniśmy. Przede wszystkim nie należy przechowywać w niej owoców egzotycznych, które nie są przyzwyczajone do chłodnych temperatur. Je najlepiej trzymać w koszyku na blacie kuchennym. Mowa tu oczywiście o: ananasach, bananach, cytrusach, które w lodówce mogą stracić swój smak. Wyjątkiem od reguły jest jedynie kiwi. Jemu niska temperatura nie szkodzi. W przypadku marchwi, ogórków, papryki i pomidorów też lepiej umieścić je poza lodówką. W chłodzie będą zacząć gnić. To samo tyczy się ziemniaków. Zimno zniszczy w nich skrobię i po ugotowaniu stają się piaszczyste i słodkie. Pieczywo lepiej trzymać w chlebaku. W lodówce szybko zacznie pleśnieć iczerstwieć. Wszelkiego rodzaju konserwy w puszce również przechowuj poza lodówką - chyba, że już je otworzyłeś.