PoradyLajfhakiTych ras psów nie kupuj. Weterynarz kategorycznie odradza

Tych ras psów nie kupuj. Weterynarz kategorycznie odradza

jakich psów nie kupować, fot. Getty Images
jakich psów nie kupować, fot. Getty Images
05.10.2023 12:10

Decyzja o kupnie psa powinna być świadoma i przemyślana. Pupil wymaga dużo uwagi i spacerów, dlatego w naszej przestrzeni życiowej powinno być na to miejsce. Weterynarz zwraca uwagę, jakich psów nie kupować - choćby ze względów zdrowotnych!

Niestety wśród ogłoszeń o sprzedaży lub adopcji psów nie brakuje takich, które są pułapką. Mowa tu o "atrakcyjnych" ofertach z pseudohodowli, których, jak wiadomo nie wolno wspierać. Niektóre rasy odradza też weterynarz. Oto dlaczego.

Jak wybrać odpowiedniego psa?

Wybór odpowiedniego psa nie jest taki łatwy. Trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników i mieć na względzie, że pies to nie zabawka. Bo pupil w domu to wielka radość, ale i multum obowiązków. Przy wyborze psa istotne są, nie tylko warunki mieszkaniowe, ale też nasz tryb życia. Jeśli jesteśmy aktywną osobą, warto zastanowić się nad psem, który lubi długie treningi i bieganie. Kanapowiec raczej nie będzie z tego zadowolony. Podobnie, kiedy preferujesz leniwe spędzanie czasu przed telewizorem, nie bierz pod dach psa, który potrzebuje dużo ruchu.  Ważny jest też nasz budżet. Dobrej jakości karma sporo kosztuje. To ważne szczególnie wtedy, kiedy psiak ma alergie. Tak samo wizyty u weterynarza. Trzeba mieć na względzie też to, że niektóre rasy z różnych względów nie są polecane przez weterynarzy.

Czy można całować psa lub kota? fot. Freepik
Czy można całować psa lub kota? fot. Freepik

Lista ras, których lepiej nie kupować

Wspominanym ekspertem jest dr Ben Simpson-Vernon, który dzieli się ciekawostkami ze świata weterynarii za pomocą swojego Tik Toka. Występuje od nickiem Ben The Vet. Ostatnio zdradził, jakich psów nie kupować ze względu na ich słabe zdrowie. Na tej liście znalazły się:

  • Dobermany - narażone są na problemy z sercem, czyli kardiomiopatię rozstrzeniową. Pojawia się ona u nawet połowy psów tej rasy!
  • Boksery - mają skłonności do wielu chorób, przede wszystkim guza mózgu, skóry czy wrzodów rogówki. Według statystyk, aż 70% przedstawicieli tej rasy boryka się z tymi problemami
  • Jamniki - wiele z nich ma problemy z kręgosłupem, które kończą się nie tylko ostrym bólem, ale też paraliżem! Nierzadko wymagają operacji!
  • Buldogi i mopsy - wyróżnia je charakterystycznie spłaszczona kufa, przez którą mają trudności z oddychaniem. Często też chorują na oczy i podobnie, jak jamniki mogą występować u nich chorzenia kręgosłupa oraz problemy ze skórą.
An adult Doberman type of dog laying on green grass and chewing a tennis ball
An adult Doberman type of dog laying on green grass and chewing a tennis ball
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także