PoradyLajfhakiOto skutek zostawienia okularów przeciwsłonecznych w samochodzie latem

Oto skutek zostawienia okularów przeciwsłonecznych w samochodzie latem

czego nie zostawiać w samochodzie w upał fot. nottsfire / twitter
czego nie zostawiać w samochodzie w upał fot. nottsfire / twitter

27.06.2023 18:27, aktual.: 05.07.2024 11:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zamknięty samochód w słońcu nagrzewa się do nawet 70 stopni! Każdego roku służby ostrzegają, aby nie zostawiać w nich dzieci, ani zwierząt. Są też przedmioty, które mogą wywołać pożar lub wybuchnąć, dlatego lepiej wyjąć je z auta. Dowiedz się, czego nie zostawiać aucie w upał.

Nie ma nic gorszego podczas wysokich temperatur jak nagrzane auto. Staje się on wtedy prawdziwą pułapką. Trzymanie w nim niektórych przedmiotów może być naprawdę niebezpieczne. Podpowiadamy, czego pod żadnym pozorem nie wolno trzymać w nagrzanym samochodzie.

Czego nie zostawiać w aucie?

W trakcie upałów auto momentalnie się nagrzewa. Jest jak jeden wielki piekarnik, w którym można się po prostu upiec.  W lecie zabrania się zamykania w samochodzie dzieci oraz zwierząt. Jest to zagrożenie dla ich życia. Po kilku minutach w pojeździe dochodzi do temperatury 70 stopni. Przebywając w takim aucie, bardzo szybko zaczynają pojawiać się objawy przegrzania: mocne pocenie się i dyszenie, w efekcie może dojść do obrzęku mózgu. Wystarczy kilka minut, aby stracić życie. W takich przypadkach, jeśli zauważymy, że ktoś, np. dziecko lub zwierzę jest pozostawione w nagrzanym aucie, mamy obowiązek wybić szybę, aby je uwolnić i wezwać służby ratunkowe. Eksperci ostrzegają, że niebezpieczne są też niektóre przedmioty pozostawione w aucie. O jakich dokładnie mowa?

czego nie zostawiać w aucie fot. imgur
czego nie zostawiać w aucie fot. imgur

Tego nie zostawiaj w samochodzie podczas upału!

Przede wszystkim w nagrzanym aucie nie pozostawiaj leków! Ponieważ na skutek działania wysokiej temperatury wszelkie medykamenty, witaminy i suplementy nie nadają się do spożycia, a nawet stwarzają zagrożenie dla życia. Jeśli masz urządzenia z bateriami, koniecznie wyjmij je z samochodu! W nagrzanym aucie mogą nawet eksplodować! W przypadku zostawienia laptopa, powerbanka, czy innego urządzenia, najpierw wyjmij je do wystygnięcia, a dopiero potem spróbuj je włączyć. Zwyczajna butelka z wodą przez skok temperatury jest niepozornym zagrożeniem, ponieważ pod wpływem ciepła nie tylko namnożą się w niej bakterie, ale zadziała jak soczewka i może doprowadzić do pożaru w aucie. Nie zostawiaj też jedzenia, ponieważ szybko się zepsuje. Okulary zostawione na desce rozdzielczej potrafią wzniecić pożar, czego dowodem jest zdjęcie poniżej.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także