Tym produktem usuniesz kobiecy wąsik. Znajdziesz go w swojej kuchni

Tym produktem usuniesz kobiecy wąsik. Znajdziesz go w swojej kuchni
Źródło zdjęć: © Getty Images | Julia Cherkasova

08.05.2024 16:49, aktual.: 09.05.2024 12:29

Włosy na twarzy, choć niekoniecznie estetyczne, są jednak czymś zupełnie naturalnym. Mogą okazać się jednak nieprzyjemnym kłopotem, szczególnie kiedy staną się ciemne i grube. Jeżeli zatem chcesz skutecznie usunąć niepożądane owłosienie, to zapomnij o tradycyjnych metodach jak golenie czy depilacja woskiem. Aby tego dokonać, wystarczy ci jedna rzecz. Co ciekawe prawdopodobnie znajdziesz ją w swojej kuchni.

Włosy na twarzy pojawiają się u wszystkich ludzi, niezależnie od płci. Jest to całkowicie naturalne zjawisko, nie powinno być zatem przyczyną zmartwień. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy włoski zaczynają stawać się ciemniejsze i grubsze. Może okazać się to bardzo nieprzyjemne zwłaszcza dla kobiet, prowadząc do kompleksów związanych z kobiecym "wąsikiem". Czy istnieje jednak bezpieczny i skuteczny sposób, aby się go pozbyć? Odpowiedź na to znajdziecie poniżej.

Na co może wskazywać pojawienie się "wąsika" u kobiety?

Skóra na twarzy pokryta jest cienkim meszkiem, który nie jest specjalnie widoczny i przeszkadza w codziennym życiu. Jednak kiedy "wąsik" staje się grubszy i ciemniejszy, może to sygnalizować problemy zdrowotne, na przykład zaburzenia hormonalne. Należy wówczas skonsultować się z lekarzem np. ginekologiem czy endokrynologiem. Dlatego, lepiej nie lekceważyć tego problemu i uznawać za "część wyglądu". Szczególnie jeśli zmiany stają się coraz bardziej widoczne.

Ciag dalszy artykułu znajduje się pod materiałem wideo.

Jak usunąć wąsik przy użyciu sody oczyszczonej?

Do walki z wąsikiem można wykorzystać sodę oczyszczoną. Jak się okazuje ten wszechstronny środek, pomaga uporać się także z tym problemem. Wystarczy wymieszać łyżkę sody ze szklanką przegotowanej wody. Następnie nasączonym tym roztworem wacikiem delikatnie przetrzeć miejsce, w którym wyrastają niepożądane włoski.

Traktuj tę mieszaninę jak maseczkę i zmyj ją po upływie 30-40 minut. Kiedy to zrobisz, użyj na sam koniec kremu nawilżającego. Zamiast sody możesz też zastosować wodę utlenioną. Zanim jednak użyjesz któregoś z tych składników, przeprowadź test na małym wycinku skóry i sprawdź w ten sposób, czy nie masz alergii. Aby osiągnąć najlepsze rezultaty, kurację powinno się powtarzać codziennie. Trzeba mieć jednak na uwadze, że na efekty wpływ będzie miała grubość włosów.

Jeśli domowe sposoby zawiodą, warto sięgnąć po profesjonalne metody, takie jak depilacja laserowa. Wciąż pozostaje to najskuteczniejsza technika usuwania niechcianego owłosienia. Golenie czy depilacja woskiem mogą bowiem jedynie pogłębić problem. Koszt pojedynczej sesji laserowego usuwania włosów waha się od 150 do 200 zł. Zabieg należy powtarzać co cztery do sześciu tygodni. Do pozbycia się problemu niezbędne może być zastosowanie kilku serii zabiegów.

Skąd się bierze problem z kobiecym wąsikiem?

Kobiecy wąsik, czyli nadmierne owłosienie na górnej wardze u kobiet, jest zjawiskiem, które może wynikać z różnych przyczyn medycznych. Najczęściej ma to związek z nadprodukcją męskich hormonów, zwanych androgenami, co może prowadzić do stanu znanego jako hirsutyzm. Hirsutyzm objawia się wzrostem ciemnych, grubych włosów w miejscach, gdzie zazwyczaj kobiety ich nie mają, jak twarz, klatka piersiowa czy plecy.

Główną przyczyną hirsutyzmu u kobiet jest zespół policystycznych jajników (PCOS), który wpływa na nierównowagę hormonalną i może prowadzić do różnych objawów, w tym nadmiernego owłosienia​​. Wśród innych przyczyn wymienia się zaburzenia takie jak zespół Cushinga, nadczynność nadnerczy czy rzadko występujące guzy wydzielające androgeny. Dodatkowo pewne leki mogą również wywołać hirsutyzm jak na przykład minoksydyl czy sterydy anaboliczne​.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także