Tym prostym trikiem w 1 sekundę sprawdzisz, czy bateria nadaje się jeszcze do użytku
Jak sprawdzić moc baterii, która zalega w szufladzie? Szybko ocenisz, czy nadaje się jeszcze do użytku. To proste! Nieskomplikowany test przeprowadzisz samodzielnie i to bez miernika. Znamy świetny domowy sposób.
Chyba każdy z nas ma w szufladzie kilka luźno położonych baterii. Nie do końca wiadomo, czy jeszcze nadają się do użytku i jak długo ewentualnie byłyby w stanie posłużyć. W takim przypadku wystarczy zmierzyć ich moc, a to zadanie jest bardzo proste.
Jak zmierzyć moc baterii?
Możesz to zrobić na kilka sposobów. Najpopularniejszy to ten z użyciem uniwersalnego miernika napięcia (zwanego także multimetrem). To nieduże urządzenie ma cyfrowy wyświetlacz oraz dwa przewody: czerwony i czarny, zwane także sondami.
- Najpierw podłącz obie sondy do urządzenia: czerwona to +, a czarna to -.
- Teraz ustaw pokrętło na znak V (często oznaczane jako linia prosta oraz przerywana). To voltage, czyli napięcie (właśnie ten parametr chcemy poznać).
- Następnie sondę ze znakiem + przyłóż do końcówki baterii także ze znakiem +. Podobnie zrób ze znakiem ujemnym.
- Na koniec odczytaj wynik.
Jak interpretować pomiar?
Bateria o napięciu 1,5 V powinna mieć napięcie ok. 1,6 V. Jednak właściwy wynik to także: 1,58 V, 1,59 V, 1,6 V, 1,61 V. Im niższy wynik, tym krótsza żywotność naszej baterii.
- Ok. 3,27 V — to odpowiednie napięcie dla nowej baterii o napięciu 3 V.
- Ok. 3,67 V — to dobre napięcie dla nowej baterii o napięciu 3,6 V.
- Ok. 6,47 V — to właściwe napięcie dla nowej baterii o napięciu 6 V.
Domowy patent na sprawdzenie, czy bateria jest jeszcze dobra
Jeżeli akurat nie masz pod ręką miernika napięcia, to możesz uciec się do prostszego patentu. Weź do ręki dwie baterie i stroną z minusami skieruj je w kierunku stołu czy blatu. Następnie wypuść je z rąk. Bateria zużyta powinna odbić się od podłoża i przewrócić. Natomiast ta jeszcze sprawna po prostu zatrzyma się na blacie.
Jak utylizować zużyte baterie?
Zużyte baterie są niebezpieczne dla środowiska (zawierają nikiel, ołów, rtęć, kadm, cynk) i absolutnie nie powinno się ich wyrzucać do kosza z odpadami zmieszanymi. Są aż trzy sposoby na ich utylizację:
- oznakowane pojemniki, gdzie zbierane są baterie;
- punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych;
- specjalne pudełka w supermarketach.