PoradyLajfhakiUchwyt nad drzwiami w aucie wcale nie jest tam dla twojej wygody. Ma ważną funkcję

Uchwyt nad drzwiami w aucie wcale nie jest tam dla twojej wygody. Ma ważną funkcję

Uchwyt nad drzwiami w aucie wcale nie jest tam dla twojej wygody. Ma ważną funkcję
20.09.2023 14:09

Każdy samochód ma to samo wyposażenie, na które zazwyczaj nie zwracamy uwagi. Jednak jak się okazuje, nie znamy wszystkich jego zastosowań. Sprawdź, jak ważny jest uchwyt nad drzwiami w aucie.

Wiele osób zazwyczaj korzysta z nich podczas ostrej jazdy kierowcy. Wtedy automatycznie dłoń zaciska się na uchwycie. Pozostali traktują go na przykład jako wieszak do przewożenia ubrań. Jednak inżynierowie nie umieścili go nad drzwiami przez przypadek....

Po co jest uchwyt nad drzwiami w aucie?

Na pewno każdy zadawał sobie to pytanie, ale nie każdy poznał odpowiedź. W projektowaniu pojazdów wszystko jest dokładnie oraz precyzyjnie zaplanowane. Nie ma miejsca na niesprawdzone eksperymenty, ponieważ samochód musi nie tylko spełniać swoją funkcję i dobrze wyglądać. Ważne jest także to, żeby pojazd był wygodny oraz przystosowany do różnych korzystających z niego pasażerów. Dlatego też w samochodach umieszcza się uchwyty nad drzwiami. Mają one pomóc osobom, które mają problem z poruszaniem się, aby łatwiej wejść lub wyjść z auta. Powinni korzystać z nich seniorzy, osoby z niepełnosprawnością, jak również kobiety w ciąży. W bardzo łatwy sposób można wesprzeć się uchwytem, aby zająć wygodną pozycję. Z tego powodu warto poinformować swoich współpasażerów o tym, a z pewnością chętnie skorzystają z tej możliwości.

Obraz

Uchwyt tylko dla pasażerów?

  • Zazwyczaj w samochodach są tylko trzy uchwyty zamiast czterech. Dlaczego? Nad miejscem kierowcy nie znajdziemy go, ponieważ mógłby być niebezpieczny. Zadaniem prowadzącego pojazd jest trzymanie rąk na kierownicy, a nie poza nią. W przeciwnym razie stwarza on zagrożenie w ruchu drogowym oraz dla swoich pasażerów. Co więcej, w nowych modelach samochodów jest zamontowana boczna poduszka bezpieczeństwa od strony kierowcy. Jeśli ten korzystałby z uchwytu, a miałby wypadek lub stłuczkę, poduszka mogłaby poważnie uszkodzić rękę.
  • Można go też wykorzystywać jako wieszak, kiedy nie mamy innych pasażerów w samochodzie. Wtedy podczas podróży nasze marynarki, koszule czy też sukienki nie będą pogniecione. Ze sposobu będą zadowolone osoby, które często podróżują i muszą wyglądać nienagannie.
uchwyty nad drzwiami w aucie, fot. Getty Images
uchwyty nad drzwiami w aucie, fot. Getty Images
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także