Urośnie wszędzie, gdzie ją posadzisz. Mówią, że ta roślina jest bezobsługowa
Bergenia sercowata to odporna na wiele czynników atmosferycznych roślina, która kwitnie bardzo długo. Należy do roślin skalnicowatych i występuje w 10 odmianach. Sprawdzi się zarówno jako kwiat ogrodowy na skalniakach, jak i rabatach. Podpowiadamy jak hodować bergenię sercowatą.
14.05.2023 13:26
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Zwana jest także sercolistną, ponieważ kształt jej liści przypomina serce oraz osiąga do 60 cm wzrostu. Kwiaty bergeni zbierają się w kielichy, które również są charakterystycznym jej elementem. Idealnie sprawdzi się w pielęgnacji dla początkujących ogrodników i co najważniejsze jest zimozielona.
Jakie są odmiany bergeni sercowatej?
Roślina ta posiada do 10 odmian, które różnią się od siebie kolorem kwiatów oraz liści, jak również wysokością. Dlatego wyróżnia się bergenię:
- ciemnoróżową - Purpurea;
- lilowo-różową - Robusta;
- różowo-fioletową - Lunar Glow;
- białą - Silverlight;
- różową - Flirt;
Bergenia sercowata - uprawa i pielęgnacja
Będzie rosła wszędzie, gdzie tylko ją posadzisz, natomiast jeśli zależy ci na kwiatach, to wybierz miejsce słoneczne. Pamiętaj, żeby bergenia nie otrzymywała dużej ilości promieni słonecznych, ponieważ może to spalić liście oraz kwiaty rośliny. Jedynie warto sadzić ją w dużych odstępach od innych roślin, aby nie pobierała im składników odżywczych z gleby. Najlepiej wybrać glebę przepuszczalną, czyli próchniczą lub wymieszać ziemię uniwersalną z piaskiem. Bergenię sercowatą nie trzeba nawozić, natomiast można wykonywać naturalne i domowe odżywki z np. pokrzywy. Podlewać bylinę należy tylko w suche i upalne dni, ponieważ nadmiernym podlewaniem łatwo można roślinę przelać, doprowadzając do grzybów oraz pleśni.
Przycinanie i rozmnażanie bergeni sercowatej
Wiosną, po okresie zimowym warto pozbyć się brązowych i suchych gałęzi, w efekcie czego roślina zacznie rosnąć szybkiej oraz pojawi się więcej pąków kwiatowych. Natomiast zaraz po przekwitnieniu usuwaj wszystkie uschnięte kielichy kwiatów. Na zimę można ściółkować bergenię m.in. korą lub sianem, ponieważ najbardziej narażone na przemarznięcie są korzenie byliny. Warto wiedzieć, że roślina jest gatunkiem wieloletnim i może rosnąć co roku w jednym i tym samym miejscu. W celu rozmnożenia bergeni sercowatej trzeba podzielić jej bulwę na części, a następnie rozsadzić najlepiej wiosną.