PoradyDomowe trikiUstawiam właściwą temperaturę i oszczędzam pieniądze. Swetry służą mi latami

Ustawiam właściwą temperaturę i oszczędzam pieniądze. Swetry służą mi latami

Swetry złożone w kostkę
Swetry złożone w kostkę
Źródło zdjęć: © Getty Images | Carol Yepes
19.11.2023 10:33

Tegoroczna jesień jest naprawdę wyjątkowa. Ciepła, niemal bezdeszczowa, słoneczna. Niestety, wszystko, co dobre, ma swój koniec. Temperatury wskazują, że zbliża się zima. To najwyższy czas na wyciągnięcie ciepłych swetrów. Wyjaśniamy, jak je prać, aby zachowały miękkość.

Kolorowe, miękkie, otulające. Swetry to nieodłączna część jesienno-zimowej garderoby. Niestety, swetry, zwłaszcza te wykonane z kaszmiru, wełny, angory czy moheru wymagają specjalnego traktowania, bowiem wyprane w nieodpowiedni sposób, mogą się skurczyć.

Pielęgnacja swetrów wykonanych z poliestru czy akrylu jest znacznie prostsza. Nie oznacza to jednak, że można ot tak wrzucić je do pralki. Wyjaśniamy, jak dbać o swetry, aby służyły nam latami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak prać wełniane swetry?

Swetry wykonane z wełny nie należą do najtańszych. Wełna jest niezwykle miękka, grzeje ciało i jednocześnie, pozwala skórze oddychać. Zakup wełnianego swetra można potraktować jako długoletnią inwestycję. Jeśli chcesz, żeby służył ci latami, musisz o niego zadbać. Pierz go najrzadziej jak się tylko da. Wybieraj program przeznaczony do prania wełny. Temperatura prania i płukania nie powinna przekraczać 30 stp. C. Stosuj wyłącznie delikatne detergenty — najlepsze będą takie, które zawierają lanolinę. Nie wyżymaj i nie ugniataj swetra po wypraniu, bowiem w ten sposób możesz naruszyć jego delikatną strukturę.

Jak prać swetry z kaszmiru, moheru i akrylu?

Każda z wymienionych tkanin nadaje się zarówno do prania ręcznego jak i prania w pralce. Jeśli zdecydujesz się wyprać sweter w pralce, bęben nie powinien być przepełniony. Dzięki temu materiał nie ulegnie zniszczeniu. Temperatura prania nie może przekraczać 30 stp. C., podobnie jak płukania. To bardzo ważne, ponieważ to właśnie różnica temperatur sprawia, że swetry się kurczą. A co z wirowaniem? Należy ustawić jak najniższą ilość obrotów.

Równie ważnym aspektem jest suszenie swetrów. Niezależnie od materiału, z jakiego zostały wykonane, powinno się suszyć je na płasko, np. kładąc na suszarce. Pod żadnym pozorem nie susz ich na słońcu czy na grzejniku. W ten sposób stracą swój kształt. Nie stosuj proszku czy żelu do prania. Składniki zawarte w obu detergentach są zbyt mocne. Użyj rozwodnionego szamponu, a jeśli chcesz, żeby swetry nie "gryzły" cię w skórę, do przegródki przeznaczonej na płyn do płukania dodaj łyżkę odżywki do włosów, która zmiękczy tkaninę.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także