Usterka w łazience i jak jej uniknąć? 9 ważnych zasad
Obecnie każda usterka w łazience, która związana z toaletą czy naprawą łazienki jest niczym mała katastrofa, bo jak tu przetrwać bez prysznica czy normalnego spuszczania wody? Kiedy tylko popsuje się jakiś element naszej łazienki, wiele osób zaczyna panikować i nic w tym dziwnego. W pierwszej kolejności zazwyczaj dzwonimy po specjalistę, ale co jeśli istnieją pewne rzeczy, które pozwolą Ci uniknąć kosztownej wizyty hydraulika?
08.07.2019 12:16
Oto przydatne triki, które sprawią, że Twoja łazienka na długie lata będzie wyglądać świetnie!
#1 Nie spuszczaj tłuszczu ani oleju do odpływu
Olej i tłuszcz nie rozpuszczają się w wodzie, lecz gromadzą się w rurach i narastają, a to ostatecznie prowadzi do zablokowania odpływu. Tłuste ciecze mogą uszkodzić system kanalizacyjny w Twoim mieszkaniu, a nawet w całym budynku! Jak więc najlepiej pozbyć się tłuszczu i oleistych cieczy? Przelej je do torby lub pojemnika, a następnie wyrzuć do kosza na śmieci.
#2 Usterka w łazience - nie przesadzaj z kulami do kąpieli
Wszyscy kochamy bąbelki w kąpieli, a kule nie dość że pięknie pachną to cudownie wyglądają. Niestety nie są one bezpieczne dla rur, dodatkowo mogą zawierać mnóstwo olejków i soli, które mogą zatykać system odpływowy. Aby zmniejszyć ryzyko zapychania się rur, pamiętaj o sporadycznym używaniu dodatków do kąpieli w postaci buzującej kuli oraz regularnym czyszczeniu odpływu.
#3 Nie przelewaj rur wrzątkiem
Zbyt gorąca woda może uszkodzić plastikowe rury, doprowadzić do ich zmiękczenia lub nawet roztopienia... Jeśli np. odcedzasz ziemniaki i wylewasz wrzątek prosto do odpływu kilka razy w tygodniu, możesz być pewny, że za niedługo rury mogą zacząć przeciekać. Nawet jeśli rury są wykonane z metalu, ich łączenia mogą być wykonane z plastiku lub gumy, a to doprowadzi do popsucia rur. Jeśli chcesz wylać wrzącą wodę, poczekaj, aż ostygnie lub włącz zimną wodę, gdy wlewasz wrzątek do kanalizacji.
#4 Usterka w łazience - samodzielnie możesz wymienić niektóre elementy pralki
Nie musisz dzwonić do hydraulika, aby wymienić wąż spustowy w swojej pralce, ponieważ jest to dość proste zadanie. Nowy wąż odpływowy to koszt około 15 zł i dostaniesz go w każdym sklepie z akcesoriami do domu. Z kolei w sieci możesz znaleźć wiele filmików jak go wymienić. Tobie naprawa zajmie kilka minut i zapłacisz za nią naprawdę niewielkie pieniądze, a za pomoc hydraulika będziesz musiał zapłacić nawet 200 zł.
#5 Odetkaj zatkany zlew używając folii
Jeśli nie masz w domu przepychacza do rur, możesz spróbować odetkać toaletę na jeszcze inny sposób. Weź folię spożywczą i umieść ją na toalecie. Zakryj szczelnie muszlę klozetową, a następnie naciśnij przycisk spuszczania wody. Folia podniesie się do góry. Rękami wciśnij folię w dół. Wytworzone ciśnienie wewnątrz toalety, odetka odpływ.
#6 Usterka w łazience - rozgrzej wannę przed jej użyciem
Jeśli chcesz wziąć gorącą kąpiel, najpierw wlej trochę letniej wody i rozgrzej ściany wanny. Następnie możesz stopniowo dodawać coraz cieplejszą wodę. W ten sposób emalia twojej wanny pozostanie w nienaruszonym stanie na dłużej. Nie powinna także żółknąć ani pękać.
#7 Regularnie czyść pralkę
Aby pralka działała dłużej, warto co 3 miesiące poddać ją czyszczeniu. Wsyp sodę oczyszczoną, biały ocet lub kwasek cytrynowy do pustej pralki i włącz krótki program. To pozwoli wyczyścić i zdezynfekować pralkę oraz wyczyścić ją z kamienia, bakterii i innych zanieczyszczeń.
#8 Usterka w łazience - pamiętaj o sodzie oczyszczonej
Jeśli chcesz odetkać zlew, wcale nie musisz kupować drogich środków. Wystarczy, że użyjesz domowego środka. Umieść pół szklanki sody oczyszczonej w odpływie. Następnie dodaj taką samą ilość octu. Pozostaw mieszaninę na kilka godzin, a następnie przelej rury ciepłą wodą.
#9 Napraw zadrapaną umywalkę i wannę
Zadrapania i pęknięcia na wannie i zlewie mogą zrujnować wygląd łazienki i być dość niebezpieczne, jeśli są wykonane z metalu, ponieważ mogą się zardzewieć. Istnieją jednak pewne produkty, które pozwolą Ci zatuszować skazy. Specjalne pasty, wypełniacze ceramiczne oraz utwardzacze, pomogą Ci przywrócić pożądany wygląd akrylowych elementów łazienki.
To także może Cię zainteresować: