Sklepowe jabłka pokrywane są warstwą wosku. Sprawdź, jak szybko i skutecznie go usunąć
Kupując jabłka najczęściej je myjemy i od razu spożywamy. Jednak na wielu z nich może znajdować się spora warstwa wosku.
27.04.2022 13:08
Sztuczny błysk
Musisz wiedzieć, że jabłka same wytwarzają tłustawy nalot na swojej powierzchni. Robią to wtedy, gdy są zbyt długo przechowywane w ciepłym miejscu lub zbyt szybko dojrzewają. To proces zupełnie normalny. Jednak producenci czasami pokrywają skórkę dodatkową warstwą wosku. Wówczas owoce lśnią i błyszczą. Wosk ma pomóc jabłkom przetrwać transport, poprawić ich kolor i sprawiać, aby zachowały jędrność, świeżość oraz oczywiście ładny wygląd.
Co kryje się za nazwą wosk?
Jabłka pokrywane są mieszaniną wosków, polisacharydów, olei mineralnych czy protein. W użyciu są woski naturalnego pochodzenia: karnauba (pozyskiwana z liści palmy) bądź szelak (żywica otrzymywana z wydzieliny czerwców). Niestety niektórzy producenci używają wosków produkowanych na bazie ropy naftowej lub wazeliny. Takie produkty zwą się woskami mikrokrystalicznymi i są używane także do nabłyszczania ciast, tabletek czy gumy do żucia. Spożywanie dużych ilości jabłek pokrytych syntetycznymi substancjami może prowadzić do zaburzeń jelitowych, zatruć czy boli głowy.
Proces mycia
Dlatego tak ważne jest właściwie mycie jabłek. Aby usunąć ze skórki warstwę wosku trzeba się trochę napracować. (Najprostszą opcją będzie oczywiście obranie jabłka ze skórki). Jeśli chcesz się przekonać, jak dużo wosku znajduje się na Twoich jabłkach, to włóż je do miski i zalej gorącą wodą. Wosk pojawi się pod postacią białego nalotu.
1. Na ocet
Do litra wody dodaj pół szklanki octu lub 2-3 łyżeczki kwasku cytrynowego. Włóż jabłka i odczekaj kilka minut.
2. Na sodę
Do litra wody dodaj 2-3 łyżeczki sody oczyszczonej i włóż jabłka. Po kilku minutach bez trudu usuniesz wosk.
Jakie są Twoje patenty na usuwanie wosku z jabłek?