PoradyLajfhakiUsychający wrzos straszy na parapecie? Zrób prostą rzecz, a szybko go uratujesz

Usychający wrzos straszy na parapecie? Zrób prostą rzecz, a szybko go uratujesz

jak odratować uschnięty wrzos, fot. Getty Images
jak odratować uschnięty wrzos, fot. Getty Images
17.09.2023 22:06, aktualizacja: 18.09.2023 08:52

Jesień to sezon na wrzosy. To piękne, fioletowe kwiaty, które ozdabiają ogród i balkon. Jednak nie zawsze kwitną tak długo, jak byśmy chcieli. Podpowiadamy, jak odratować uschnięty wrzos.

Mimo że dodają uroku każdemu ogrodowi, a nawet wnętrzom, to nie każdy potrafi sobie z nimi poradzić. Zazwyczaj największe problemy w ich uprawie mają młodzi ogrodnicy, którzy nie są doświadczeni. W efekcie ich wrzosy kwitną około tygodnia. Potem zaczynają brzydko usychać i nie nadają się ani na ozdobę, ani do wyrzucenia na śmietnik. Jednak w prosty sposób można taki wrzos uratować, aby kwitł do zimy.

Najbardziej spektakularne odmiany wrzosów

Pola wrzosów każdemu przywodzą na myśl chłodny klimat północnej Szkocji, który emanuje tajemniczością. Mają łuskowate liście, które potrafią osiągać nawet do 15 cm średnicy. Wśród najbardziej popularnych odmian wrzosów wyróżniamy:

  • Boskoop o pomarańczowych liściach i fioletowych kwiatostanach.
  • Cuprea wyróżniająca się żółto-zielonymi liśćmi.
  • Heidezwerg bardzo niska i pnąca roślina o fioletowych kwiatach.
  • AnneMarie mająca nietypowe różowe kwiatostany.
  • Allegretoo nietypowa roślina o spektakularnych czerwono-różowych barwach.
  • Alba Praecox posiada białe kwiaty.
  • Beoley Gold o niebywałych cytrynowo-żółtych liściach.
Jak uprawiać wrzosy, by przetrwały wiele lat? Fot. Pixabay
Jak uprawiać wrzosy, by przetrwały wiele lat? Fot. Pixabay

Jak odratować uschnięty wrzos?

W pierwszej kolejności należy sprawdzić stan rośliny, która tylko pozornie może być uschnięta. Bardzo często marnieje ze względu na brak wody, a już po nawodnieniu odbije się na nowo. Zawsze trzeba sprawdzić rękoma kondycję kwiatów i liści wrzosu. Jeśli są kruche, to wtedy można zacząć się martwić. Oznacza to, że roślina umiera. Warto też odłamać boczną gałąź wrzosu, a kiedy okaże się elastyczna, to znaczy, że nie jest jeszcze za późno na ratunek. Można też wykopać mały otwór w doniczce, aby sprawdzić kondycję korzeni. Jeśli są białe, to wrzos jest tylko przesuszony, natomiast brązowe lub czarne świadczą o tym, że roślina padła na dobre.

Wrzosy przynoszą nieszczęście, fot. Freepik
Wrzosy przynoszą nieszczęście, fot. Freepik

Pielęgnacja to klucz do sukcesu

Wystarczy do gleby dodać odpowiednie składniki odżywcze, a wydarzą się cuda. Warto ściółkować roślinę odpadkami z sosny, która poprawi kwasowość ziemi. Drugim warunkiem, który musi być spełniony w uprawie wrzosów, to regularne podlewanie. Wierzchnia warstwa ziemi nie powinna wysychać. Rośliny te bardzo lubią wilgoć, ale nie znoszą twardej wody. Dlatego najlepiej podlewać wrzosy deszczówką.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także