PoradyLajfhakiProsty trik uratuje uschnięty wrzos. Szybko zacznie wypuszczać nowe pędy

Prosty trik uratuje uschnięty wrzos. Szybko zacznie wypuszczać nowe pędy

jak uratować uschnięty wrzos fot. freepik
jak uratować uschnięty wrzos fot. freepik

07.07.2023 08:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wrzos to zachwycający kwiat. Idealny na balkony, parapety czy tarasy. Wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji, jeśli chcesz, aby był piękną ozdobą. Jeśli popełnisz błąd, może uschnąć. Doradzamy, jak uratować uschnięty wrzos, aby nie poszedł na zmarnowanie.

Przy błędach w pielęgnacji wrzosów nietrudno o złe podlanie lub ich przesuszenie. Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, co robić, aby kwiaty były zadbane. Zastosuj je, a na pewno nie będziesz żałować.

Jak dbać o wrzosy?

Znajomość wymagań roślin pozwala prawidłowo o nie zadbać. Popełnianie podstawowych błędów może przyczynić się do zmarnowania rośliny. Aby tego uniknąć, nie tylko zapewnij jej odpowiednie warunki - a przede wszystkim odpowiednio podlewaj. Pamiętaj, aby wrzos często nawadniać - możesz nawet codziennie. Jednak nie rób tego obficie. Najlepiej robić to umiarkowaną ilością wody, tak aby ziemia w doniczce była stale wilgotna, ale nie przelana. Stosuj wodę odstaną - dodaj czasem do niej nawozu zakwaszającego raz na 3-4 tygodnie,  aby odżywić roślinę.

Jak sadzić wrzosy w ogrodzie, fot. Unsplash
Jak sadzić wrzosy w ogrodzie, fot. Unsplash

Jak uratować uschnięty wrzos?

Wydaje Ci się, że prawidłowo pielęgnujesz wrzos i nadal usycha? Sprawdź zatem, czy roślina jest żywa. Jak to zrobić? Po prostu dotknij jego gałązek lub liści. Jeśli są suche, kruche i łamliwe, to oznaka, że należy wdrożyć dodatkowe działania. Wyjmij go z doniczki i sprawdź korzenie. Wrzos, który ma biały korzeń, nadal żyje i możesz go uratować. Jeśli zaś nie jest biały, to niestety nadaje się do wyrzucenia. U jeszcze żywej rośliny zetnij uschnięte gałązki na 1/3 wysokości pędów i zacznij regularnie ją podlewać niewielką ilością wody. Jeśli zaczną pojawiać się nowe pędy, to znak, że jest uratowany.

Wrzosy przynoszą nieszczęście, fot. Freepik
Wrzosy przynoszą nieszczęście, fot. Freepik

Wrzos, jak o niego dbać?

Do podlewania, jak wspomnieliśmy wcześniej, dodaj odrobiny zakwaszającego nawozu. Obserwuj kwiat - jeśli zaczną pojawiać się nowe pędy, Twój wrzos da się uratować. Możesz też zrobić mu kąpiel wodną. Aby to zrobić, wykop go z ziemi lub wyjmij z doniczki i wstaw do pojemnika z wodą na kilka godzin. Po tym czasie osusz jego korzenie i przesadź. Taki zabieg powinien pomóc mu powrócić do formy. Pamiętaj, aby po przesadzeniu chronić wrzos przed bezpośrednim światłem słonecznym - lubi on stanowisko półcieniste.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także