Uważaj, co sadzisz. Rośliny, które przyciągają szerszenie

Uważaj, co sadzisz. Rośliny, które przyciągają szerszenie
Źródło zdjęć: © Pixabay

06.05.2024 20:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wiosna to okres, w którym natura rozkwita na nowo. Wraz z jej nadejściem, obserwujemy nie tylko bujną zieleń i kwitnące rośliny, ale także pojawiające się różne owady i insekty. Spotkanie z niektórymi z nich może okazać się bardzo niekomfortowe. Czasem jednak nieświadomi sami zapraszamy szerszenie do naszego ogrodu.

Koniec zimy i początek wiosennych dni to doskonała okazja do rozpoczęcia prac ogrodowych. Choć wiosna w naszym kraju nadeszła już jakiś czas temu, to dopiero teraz możemy cieszyć się naprawdę przyjemną pogodą. Maj to miesiąc, który nie tylko sprzyja organizacji grillów, ale również zachęca do zajęcia się ogrodnictwem. Zanim jednak zdecydujemy się na zasadzenie określonych gatunków drzew czy krzewów warto upewnić się, czy nie będą one przyciągać niebezpiecznych owadów.

Szerszenie są przyciągane przez określone rodzaje drzew i roślin. Przed zasadzeniem konkretnej sadzonki w naszym ogrodzie, warto przeczytać, z których roślin lepiej zrezygnować.

Informacje o kontynuacji artykułu znajdują się poniżej materiału wideo

Rośliny, które przyciągają szerszenie

Lilak przyciąga owady niczym magnes. Na szerszenie głównie działa słodki nektar, ukryty wewnątrz łodyg. Insekty za pomocą żuwaczki usiłują dobrać się do niego, często przy tym uszkadzając krzewy bzu. Dlatego posadzenie lilaka w ogrodzie niesie ze sobą ryzyko nie tylko spotkań ze szerszeniami, ale również zniszczenia krzewów.

Nie tylko lilaki, ale i drzewa owocowe, jak jabłonie czy grusze, przyciągają szerszenie. Te owady zachowują się wobec nich podobnie jak w przypadku bzu, uszkadzając gałęzie oraz owoce. Z tego powodu nie zaleca się sadzenia śliw, grusz czy czereśni blisko balkonów i okien. Podjęcie takiej decyzji może latem skutkować przyciągnięciem do naszych drzew nie tylko szerszeni, ale i os, które mogą dostać się do wnętrz naszych domów.

Jakie rośliny skutecznie odstraszają owady?

Warto wiedzieć też jakie rośliny odstraszają szerszenie. W okolicach tarasu lub ławki w ogrodzie można zasadzić czosnek, piołun oraz lawendę, które dzięki swojemu zapachowi skutecznie odstraszają te insekty. Warto też rozważyć rozmieszczenie pelargonii i bratków na balkonie lub w ogrodzie. Dzięki tym roślinom nie tylko pięknie udekorujesz przestrzeń wokół domu, ale również skutecznie zabezpieczysz ją przed owadami.

Jak jeszcze odstraszyć szerszenie?

Wiele zapachów i produktów skutecznie odstrasza szerszenie i inne podobne owady. Są to między innymi olejek goździkowy czy ocet spirytusowy. Istotne jest także, by nie zostawiać na zewnątrz odkrytych pojemników z jedzeniem lub słodkimi napojami, które przyciągają te owady. Dodatkowo możemy zainstalować siatki na drzwiach i oknach, co pomoże ograniczyć dostęp owadów do wnętrza domu.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także