PoradyLajfhakiUważaj na to jak wypłacasz pieniądze z bankomatu. Możesz paść ofiarą nowego oszustwa

Uważaj na to jak wypłacasz pieniądze z bankomatu. Możesz paść ofiarą nowego oszustwa

Czym jest cash trapping?, fot. Pixabay
Czym jest cash trapping?, fot. Pixabay
27.06.2023 13:57

Ofiarą oszustwa możemy paść każdego dnia. Nie brakuje osób, które mają w stosunku do nas złe zamiary. Wyjaśniamy, czym jest cash trapping i co robić, kiedy już padniemy jego ofiarą.

Scam czy phishing to metody oszustw, które oparte są na fałszywych wiadomościach tekstowych, mailach, a także rozmowach telefonicznych. Do ich grona dołączył jeszcze cash trapping. Nie daj się nabić w butelkę i dowiedz się, co to właściwie jest.

Czym jest cash trapping?

Pod tą angielską nazwą kryje się sprytna forma oszukiwania ludzi. Do tego celu wykorzystywany jest  bankomat. Jak wygląda to w praktyce? Urządzenie jest tak modyfikowane, że w trakcie wypłacania pieniędzy nie trafią one do twoich rąk, a przejmą je oszuści. Dzieje się tak za sprawą zainstalowanej w bankomacie specjalnej nakładki. Powoduje ona, że nie otrzymujesz pieniędzy, które powinny zostać wypłacone. Banknoty przyklejają się do ów nakładki, a urządzenie nie może ci ich wydać. Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda tak, jakby w maszynie zabrakło pieniędzy lub nastąpiła jakaś awaria. Jak można uchronić się przed cash trappingiem?

Close-up of woman typing pin code while withdrawing money from ATM.
Close-up of woman typing pin code while withdrawing money from ATM.

Jak uchronić się przed cash trappingiem?

Niestety trudno jest uchronić się przed tą metodą, zwłaszcza że nie widać zainstalowanej przez złodziei nakładki. Nie mamy też w końcu wglądu do środka urządzenia. Co zatem możemy zrobić, aby nie stracić naszych oszczędności? Mimo to jest mały trik, który możesz wykorzystać. Jeśli podejrzewasz, że bankomat jest pod kontrolą złodziei, możesz spróbować go sprawdzić. W tym celu podciągnij delikatnie za część, która odpowiada za podawanie gotówki. W przypadku zainstalowanej nakładki ten element powinien się poruszyć. Wtedy masz pewność, że przy tym bankomacie majstrowali złodzieje. Jeśli jednak nie sprawdzisz tego i będziesz próbował wypłacić pieniądze, to niestety nie otrzymasz banknotów, chociaż mogłoby się wydawać, że transakcja przebiegła pomyślnie. Taki fakt zgłoś koniecznie do operatora bankomatu. Możesz to zrobić bezpośrednio na infolinii banku, do którego należy to urządzenie. Zadaniem operatora jest niezwłoczna weryfikacja zgłoszonego bankomatu.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także