PoradyLajfhakiUżyj tego jednego środka, do czyszczenia filtra pralki. Efekt Cię zaskoczy

Użyj tego jednego środka, do czyszczenia filtra pralki. Efekt Cię zaskoczy

jak wyczyścić filtr w pralce fot. freepik
jak wyczyścić filtr w pralce fot. freepik
30.07.2023 17:22

Brzydki zapach z pralki jest dość uciążliwy i powszechny. Pojawia się on z wielu powodów. Najczęściej to wynik pleśni w wewnętrznej części pralki. Jeśli jej nie wietrzymy i nie czyścimy pozostałości detergentów - tworzymy idealne środowisko dla jej zarodników. Warto więc zajrzeć i wyczyścić filtr w pralce.

Wydaje Ci się, że jedynym sposobem na brudny filtr jest wołanie fachowca. Nic bardziej mylnego. Wyczyścisz go domową metodą, która będzie Cię kosztowała zaledwie parę groszy. To duża oszczędność względem innych sposobów. Wykorzystaj do tego sodę oczyszczoną!

Jak wyczyścić filtr w pralce?

Pralka na co dzień ma styczność z wodą i silnymi detergentami. Duża wilgotność i pozostałości środków czystości to spore dla niej zagrożenie. Tworzy to idealne warunki dla pojawienia się pleśni i niszczenia pralki. W skrajnych przypadkach może doprowadzić to do jej uszkodzenia.  Szczególnie, jeśli zostaną w niej resztki tkanin. Można jednak tego uniknąć - oszczędzając na tym wiele pieniędzy. Dlatego przede wszystkim pamiętaj, aby regularnie wietrzyć pralkę - najlepiej po każdym praniu i czyść dozowniki na detergenty. 

freepik.com
freepik.com

Czyszczenie pralki sodą oczyszczoną

Pamiętaj, że pralkę należy czyścić raz w miesiącu. Zrobisz to wrzucając do niej środek odkamieniający. Możesz też zrobić to w tańszy sposób. Wykorzystaj do tego sodę oczyszczoną, kwasek cytrynowy lub ocet. Wsyp lub wlej szklankę jednego z tych produktów do przegrody na proszek. Niezależnie, który z nich wybierzesz, każdy z nich zadziała na kamień i zanieczyszczenia wewnątrz pralki. Jeśli czujesz, że wydobywa się z pralki brzydki zapach - zabierz się za czyszczenie filtra. Podpowiadamy, jak to zrobić w prosty sposób.

pixabay.com
pixabay.com

Czyszczenie filtra

Jeśli chcesz samodzielnie wyczyścić, filtr przygotuj sobie: śrubokręt, stare ręczniki i ocet. Najczęściej filtr pralki znajdziesz pod jej klapą w dolnym rogu urządzenia. Weź śrubokręt i podważ ją, a potem rozłóż na podłodze stare ręczniki. Jest to ważne, ponieważ po jej otwarciu może wylać się z pralki nadmiar wody. Następnie wyjmij filtr i usuń z niego pozostałości. Wrzuć teraz go do ciepłej wody i dodaj kwasku cytrynowego, sody lub octu. Zostaw go w niej tak na 30 minut, a potem osusz ręcznikiem papierowym. Jak już to zrobisz - włóż go na miejsce. Pamiętaj, aby po wszystkim dokładnie zakręcić filtr i zamknąć klapę.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także